Terapia falą uderzeniową – czym jest i jak działa?

massage-2441741_1280Terapia falą uderzeniową działa poprzez zwiększenie przepływu krwi do obszaru i aktywację odpowiedzi immunologicznej. Zwiększając przepływ krwi do danego obszaru, do tkanki dostarczane są zwiększone czynniki gojące, co pomaga w:

  • zmniejszeniu bólu,

  • poprawie elastyczności,

  • poprawie funkcji tkanki.

Terapia falą uderzeniową może być stosowana w leczeniu tendinopatii Achillesa, powięzi podeszwowej, bólu goleni, łokcia tenisisty, tendinopatii ścięgna podkolanowego i wielu innych powszechnych urazach.

Większość ludzi wymaga 4-6 zabiegów w odstępie tygodniowym w ramach holistycznego planu zarządzania, aby zająć się przyczynami. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące terapii falą uderzeniową, zadzwoń lub wyślij e-mail do gabinetów fizykoterapii, które się w tym specjalizują. Tylko świadomie wykorzystywana fala uderzeniowa gdańsk może przynieść wymierne korzyści.

Czym jest terapia falą uderzeniową?

Terapia falami uderzeniowymi to multidyscyplinarne urządzenie stosowane w ortopedii, fizjoterapii, medycynie sportowej, urologii i weterynarii. Jego główne atuty to szybka ulga w bólu i przywrócenie sprawności ruchowej. W połączeniu z niechirurgiczną terapią bez konieczności stosowania środków przeciwbólowych, jest idealną terapią przyspieszającą powrót do zdrowia i leczącą różne wskazania powodujące ostry lub przewlekły ból.

Mechanizm akcji

Fala uderzeniowa to fala akustyczna, która przenosi wysoką energię do bolących miejsc i tkanek mięśnia szkieletowego w stanach podostrych, podprzewlekłych i przewlekłych. Energia wspomaga procesy regeneracyjne i naprawcze kości, ścięgien i innych tkanek miękkich. Fale uderzeniowe charakteryzują się skokową zmianą ciśnienia, dużą amplitudą i nieokresowością. Energia kinetyczna pocisku, wytworzona przez sprężone powietrze, jest przekazywana do nadajnika znajdującego się na końcu aplikatora i dalej w tkankę.

Fale akustyczne o wysokim szczycie energii stosowane w terapii falami uderzeniowymi oddziałują z tkanką, powodując ogólne skutki medyczne przyspieszonej naprawy tkanek i wzrostu komórek, znieczulenia i przywrócenia mobilności. Większość pacjentów z przewlekłymi problemami z bólem przeszła różne nieskuteczne rodzaje leczenia. Aż 80% tych samych pacjentów na całym świecie twierdzi, że terapia falami uderzeniowymi pomogła im wyeliminować ich problem. Podczas zabiegu może wystąpić lekki dyskomfort, w zależności od poziomu bólu, jaki pacjent już odczuwa w leczonym miejscu.

Tworzenie nowych naczyń krwionośnych

Przepływ krwi składników odżywczych jest niezbędny do rozpoczęcia i utrzymania procesów naprawczych uszkodzonej struktury tkanek. Zastosowanie fal akustycznych powoduje mikropęknięcia naczyń włosowatych w ścięgnach i kościach. Dzięki mikropęknięciom znacznie wzrasta ekspresja czynników wzrostu.

W wyniku tych procesów tętniczki ulegają przebudowie, pobudzeniu do wzrostu i powstawaniu nowych. Nowe naczynia krwionośne poprawiają ukrwienie i dotlenienie leczonego obszaru oraz wspomagają szybsze gojenie zarówno ścięgna, jak i kości.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>