Temperatura otoczenia może mieć zasadniczy wpływ na jakość, długość i wydajność pracy. Zbyt wysoka temperatura może być nawet przyczyną utraty zdrowia a nawet śmierci. Według kodeksu pracy jeżeli pracujemy na zewnątrz np. jako robotnik drogowy lub budowlaniec, ale także każda inna praca wykonywana na zewnątrz, pracodawca jest zobowiązany zagwarantować nam dostęp do świeżej wody pitnej. Jej ilość nie jest ustalona przez przepisy. Jest tylko mowa o tym, że musi to być ilość, jaka skutecznie zgasi nasze pragnienie podczas upałów. Jeżeli pracujemy w pomieszczaniach zamkniętych, napoje na koszt firmy przysługują nam gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 27 stopni. Tutaj maksymalna ilość wody, którą może wypić pracownik również nie jest określona jednoznacznie.
Wysokie temperatury w pracy nie mogą być pretekstem do zwolnienia. Jednak jeżeli podczas pracy poczujemy się słabo, źle lub doskwiera nam inna przypadłość, której przyczyną jednoznacznie jest upał panujący na zewnątrz lub w pomieszczeniu mamy prawo odejść z miejsca wykonywania obowiązków wykonywanych z tytułu umowy o pracę i przerwania jej. Czas, który pozostał nam do zakończenia dnia będzie oczywiście wliczony w czas pracy. Należy oczywiście pamiętać aby zgłosić naszemu przełożonemu, że czujemy się źle i nie możemy wykonywać naszej pracy. Pracodawca według przepisów pracy, nie może nam z tego powodu robić żadnych problemów.
Wykonywanie pracy podczas niskich temperatur, również jest określane przez kodeks. Generalnie temperatura w biurach i innych pomieszczeniach zamkniętych nie powinna być niższa niż 18 stopni. Pracodawca powinien zapewnić taką temperaturę aby pracownik mógł spokojnie bez żadnych problemów wykonywać swoje obowiązki. Temperatura minimalna jaka powinna być w pomieszczeniu czyli 18 stopni, jest chyba ciut za małą jeżeli chodzi o precyzyjne prace manualne taki jak praca złotnika, praca wykrawacza, krawcowej itp.
Na niską temperaturę w pracy na pewno nie narzekają taksówkarze ponieważ mają zapewnione chłodzenie powietrzem podczas jazdy (więcej o pracy taksówki rowerowej)
Jeżeli pracujemy na zewnątrz sytuacja jest zupełnie inna. Jeżeli temperatura spadnie poniżej 10 stopni, wówczas pracodawca jest zobowiązany zaopatrzyć nas w specjalne ubrania, które podniosą komfort naszej pracy. Pracodawca podczas mrozów jest również zobowiązany do zapewnienia nam specjalnego pomieszczenia w którym panuje stała temperatura nie niższa niż 16 stopni. Jeżeli nie ma takiej możliwości, wówczas musi zorganizować punkty w których rozpalane są ogniska umożliwiające ogrzanie się pracownikom.