Technologia CNC – dlaczego tak popularna?

16 cnc obrobkaPrzedmioty użytkowe jakie znamy obecnie i z których na co dzień korzystamy nigdy by nie zaistniały, gdyby nie opracowanie obróbki CNC. Na czym polega technika CNC i dlaczego jest tak potrzebna? 

Ubiegły wiek to okres bezprecedensowego w dziejach ludzkości globalnego rozwoju technologicznego. Niektóre dziedziny przemysłu uległy znacznej metamorfozie inne takie jak komputeryzacja czy kosmonautyka dopiero zdążyły zaistnieć. Tworzenie coraz to bardziej skomplikowanych urządzeń, maszyn czy nawet robotów nie byłoby możliwe bez umiejętności wyprodukowania niezwykle dokładnych najróżniejszych elementów wchodzących w ich skład. Zaspokajanie olbrzymiego popytu na najróżniejsze urządzenia codziennego użytku jest możliwe właśnie dzięki rozmaitego rodzaju usługom CNC.

Czym są usługi CNC?

Litery CNC to skrót od angielskiego sformułowania dosłownie brzmiącego ‘Computerized Numerical Control’ czyli ‘komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych’. Historia sterowania komputerowego jest stosunkowo krótka. Najprostsze urządzenia, które były w stanie wykonywać szereg zaprojektowanych z góry czynności powstały w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Jednak pierwsze modele były wytwarzane z możliwością realizowania tylko jednego programu. Dopiero w latach pięćdziesiątych stworzono pierwsze maszyny sterowane numerycznie. Za ojców tej technologii uznaje się Johna Parsonsa oraz Instytucja USAF (czyli Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych). W latach osiemdziesiątych wraz z opracowaniem mikrokomputerów powstały pierwsze typowe maszyny sterowane komputerowo. Obecnie maszyny CNC są wyposażone w wygodny interaktywny interfejs umożliwiający sterowanie maszyną z poziomu komputera. Maszyna do rozpoczęcia pracy potrzebuje wgrania odpowiedniego programu, który krok po kroku precyzuje kolejne działania. Firmy oferujące profesjonalne usługi CNC zazwyczaj dysponują wykwalifikowanymi inżynierami, którzy przy współpracy ze zleceniodawcami wykonują takie projekty.

Zastosowanie maszyn CNC do obróbki różnych materiałów umożliwia masową produkcję detali charakteryzujących się wysoką powtarzalnością. Oznacza to zwiększenie możliwości zaspokojenia popytu na najróżniejsze produkty, urządzenia, maszyny i sprzęty. Ograniczenie strat materiałowych na skutek większej dokładności w obróbce materiałów oraz zniwelowanie liczby pracowników potrzebnych w obsłudze procesu produkcyjnego istotnie wpływa na ceny wielu produktów, dzięki czemu są one dostępne w sprzedaży masowej.

Usługi CNC wykonywane są zarówno dla klientów indywidualnych jak i dla wielkich koncernów. Marka Kelmet od dziesięcioleci specjalizująca się w obróbce metali współpracuje z gigantami z branży motoryzacyjnej, medycznej oraz włókienniczej skutecznie realizując nawet bardzo duże zamówienia w krótkim czasie. Jest to możliwe właśnie dzięki zastosowaniu profesjonalnych maszyn sterowanych komputerowo.  Marka Kelmet jest jedynym polskim producentem kajdanek ze stali nierdzewnej. Kajdanki Kelmet są powszechnie wykorzystywane w policji, straży miejskiej oraz wojsku. Kajdanki metalowe wykonywane przy użyciu obróbki laserowej charakteryzują się bardzo dużą precyzją wykonania, dzięki czemu przez wiele lat działają skutecznie i niezawodnie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>