Szukasz pomysłu na biznes? Miej oko na Maroko!

PrzechwytywanieMaroko staje się coraz ważniejszym graczem przemysłowym ze względu na swoją lokalizację, ponieważ stanowi punkt wyjścia dla Afryki i Bliskiego Wschodu.

Po średnim wzroście PKB o 4,4% w ciągu ostatnich 15 lat istnieją mocne przesłanki, że jego wzrost gospodarczy w Maroku będzie nadal się poprawiał. Będąc trzecim co do wielkości odbiorcą inwestycji zagranicznych w ostatnich latach – kraj sprzyja sektorom usług finansowych i telekomunikacji.

Eksport a Maroko

Umowy handlowe złagodziły stan importu oraz eksportu do i z innych krajów. Maroko ma umowy handlowe z UE, USA, Turcją i narodami arabskimi. Dzisiaj otworzyć maroko sklep nie stanowi już żadnego problemu.

Według danych krajowych branże cieszące się największą popularnością pod względem import/eksport to motoryzacja i tekstylia.

Maroko wykazało również postępy w następujących obszarach:

  • Jest oceniany jako 3. najbardziej przyjazny kraj na świecie

  • 51% wszystkich Marokańczyków ma dostęp do Internetu

  • Bezcłowy dostęp zapewnia miliard konsumentów

Środki mające na celu wzmocnienie bazy makroekonomicznej spowodowały zmniejszenie deficytu budżetowego i obrotów bieżących. Maroko utrzymało stabilność makroekonomiczną i wykazało dodatni wzrost. Maroko utrzymało średni wzrost PKB między 5% a 10% w latach 2000–2014. Na tym etapie utrzymało inflację poniżej 5%, a także zmniejszyło dług publiczny z 81% w 2000 r. Do 74% w 2014 r.

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Maroku i Afryce Północnej

Maroko jest liderem w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Afryce Północnej. Historyczne więzi i bliskie sąsiedztwo Europy Zachodniej, proaktywna polityka bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz dostępność wykwalifikowanych pracowników w porównaniu z większością rynków rozwiniętych przyniosły korzyści Maroku. Coraz częściej uważa się go za korzystną bramę dla inwestorów z USA i Europy do inwestowania na szybko rozwijającym się kontynencie afrykańskim. Wynika to ze stabilnego otoczenia biznesowego i usług wsparcia w połączeniu z dobrymi połączeniami lotniczymi z wieloma innymi krajami afrykańskimi.

Obiecujące możliwości inwestycyjne w Maroku

Najbardziej obiecujące sektory w Maroku są następujące:

- leczenie raka

- transport

-energia odnawialna

-finanse
aeronautyka

Maroko jako supermocarstwo w dziedzinie energii odnawialnej

Maroko planuje zaspokoić połowę swoich potrzeb energetycznych z wykorzystaniem odnawialnych zasobów energii do 2030 r. Rząd Maroka zatwierdził projekt ustawy o zwiększeniu docelowego udziału energii odnawialnej z 42% do 2020 r. Do 52% do 2030 r.

Dodatkowo atuty tego Państwa obejmują informację, że Maroko buduje obecnie największą na świecie elektrownię słoneczną o łącznej mocy 580 MW. Chcesz też koncentrować się na innowacjach w zakresie dostosowania do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków.

W obecnym scenariuszu pomocne jest skorzystanie z usług profesjonalnej agencji badań rynku w celu ułatwienia procesu krajowym i międzynarodowym graczom rynkowym. Jeśli więc interesuje Cię ten temat – dobrze będzie to wziąć pod uwagę.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>