Szkodliwy hałas a maszyny czyszczące

urzadzenia-czyszczaceZanieczyszczenie hałasem, chociaż niewidzialne, stanowi poważny problem w miejscu pracy. Dźwięki o dużym natężeniu mają negatywny wpływ na wydajność oraz zdrowie personelu, dlatego tak ważne jest zadbanie o należytą izolację akustyczną budynku. Jednakże nawet najcichsze biura trzeba sprzątać, co zwykle wiąże się z obecnością głośnych maszyn czyszczących.

W jaki sposób hałas wpływa na ludzkie ciało?

Dźwięki towarzyszą nam na każdym kroku. Szczególnie wyraźnie widać to na przykładzie dużych miast, gdzie trudno znaleźć miejsce, w którym jest kompletnie cicho. Ludzie szybko przyzwyczajają się do gwaru i uczą się go ignorować, ale nie oznacza to, że wpływ hałasu znika. Nawet dźwięki o stosunkowo niewielkim natężeniu (40 decybeli) mogą utrudniać koncentrację, jednakże powyżej granicy 70 decybeli można zaobserwować negatywny wpływ na układ krążeniowy w przypadku długotrwałego wystawienia na hałas. Dźwięki przekraczające 90 decybeli narażają nas na trwałą utratę słuchu oraz inne dolegliwości, takie jak utrudnienia w komunikacji, zaburzenia mowy, problemy z pamięcią, stres oraz stany lękowe.

Maszyny czyszczące – kłopotliwe sprzątanie

Urządzenia czyszczące są niezbędnym elementem wyposażenia każdego miejsca pracy, ale zazwyczaj generują sporo hałasu. Najbardziej problematycznymi maszynami są odkurzacze przemysłowe, maszyny podłogowe oraz urządzenia do czyszczenia dywanów, które wytwarzają dźwięki o natężeniu około 80-90 decybeli. Oznacza to, że zarówno operatorzy urządzeń, jak i osoby w najbliższym otoczeniu narażone są na hałas, który znacznie utrudnia pracę, a także może przyczynić się do uszkodzenia słuchu. Obsługa maszyn powinna mieć dostęp do nauszników, a słuchawki wytłumiające są coraz częstszym widokiem w biurach, nie jest to rozwiązanie, które można zastosować wszędzie. W wielu miejscach – np. placówkach opieki zdrowotnej – niemożliwe jest całkowite wyłączenie pomieszczeń z użytku na czas sprzątania, co rodzi konieczność zwalczania niepożądanych dźwięków w inny sposób.

Jak zmniejszyć hałas generowany przez maszyny czyszczące?

Pierwszym i najwydajniejszym sposobem zwalczania hałasu jest zakup urządzeń, które generują dźwięki na poziomie około 65 decybeli. Jest to niewiele głośniej od zwykłej rozmowy lub zmywarki do naczyń. Maszyny o takiej charakterystyce niekoniecznie muszą być słabsze od innych modeli za sprawą nowoczesnych technologii oraz wydajniejszych silników. Obecność tłumików akustycznych pomaga „rozbić” falę dźwiękową, co zmniejsza odczuwalne natężenie hałasu. Warto pamiętać, że stan techniczny maszyny ma znaczny wpływ na głośność pracy, dlatego należy dołożyć starań, aby urządzenia były regularnie serwisowane i otrzymywały części zamienne renomowanych producentów.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>