Studnia głębinowa – najważniejsze informacje

well-3501940_640Już podczas etapy planowania budowy swojego domu musimy się zastanowić, w jaki sposób będziemy chcieli zapewnić sobie zasilanie instalacji wodociągowej. Czasami zdarza się tak, że działka nie ma dostępu do sieci wodociągowej, dlatego należy zdecydować się na własne ujęcie wody. W takiej sytuacji świetnym wyborem jest studnia głębinowa, która inaczej zwana jest studnią wierconą. Poniżej dowiecie się, na co warto zwrócić uwagę przy takiej inwestycji.

Kiedy najlepiej zdecydować się na studnię głębinową?

Jak już wyżej wspominaliśmy, studnia głębinowa świetnie sprawdzi się wtedy, gdy nie mamy dostępu do sieci wodociągowej. Informację na ten temat znajdziemy na mapie zasadniczej. Wydać ją może najbliższe starostwo powiatowe. Prowadzi ono państwowy zasób geodezyjny oraz kartograficzny. Jeżeli nie ma możliwości takiego przyłączenia, warto zrealizować własne ujęcie wody.

https://www.youtube.com/watch?v=6lmY2ZCXxAE

Z czego składa się studnia głębinowa

Składa się ona z elementów nadziemnych jak i podziemnych. Do elementów nadziemnych zaliczamy obudowę studni, osprzęt rurowy, złączki, zasuwę odcinającą oraz urządzenia, które montowane są wewnątrz budynku (ciśnieniowe naczynie przeponowe oraz zestaw wodomierzowy). Natomiast do elementów podziemnych zaliczamy rury osłonowe, rury filtracyjne i pompę głębinową. Głębokość studni głębinowej może wynosić od kilku do kilkunastu metrów. Wszystko zależy tak naprawdę od głębokości występowania warstwy wodonośnej. Budowa takiej studni zaczyna się od wykonania otworu wstępnego, następnie umieszcza się kolumny rur osłonowych oraz filtracyjnych, a na końcu umieszczę się pompę głębinową.

Jaka pompa do studni głębinowej?

Jednym z ważniejszych elementów studni głębinowej jest pompa. Mogą się one różnić średnicą, mocą silnika czy wydajnością tłoczenia wody. Dodatkowo warto zwrócić uwagę przy wyborze na materiały, z jakich jest ona wykonana. Pompa będzie miały stały kontakt z wodą, dlatego musi być ona wykonana z materiałów odpornych na korozję.

https://www.youtube.com/watch?v=1yNoqEbzk2Q

Jaką pompę będziemy chcieli wybrać do naszej studni będzie zależeć od jej głębokości. Pompy samozasysające są efektywne tylko w studniach o głębokości do około 7 metrów. Jeżeli mamy głębszą studnię musimy zdecydować się na pompę zanurzoną. Ta druga jest o wiele sprawniejsza i ciszej pracuje, jednak kosztuje trochę więcej niż pompa samozasysająca. Ci specjaliści od studni głębinowych pomogą Ci w wyborze https://geobud.pl/

Jakość wody w studni głębinowej

Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ często woda z takiej studni jest użytkowa. Dlatego musi być ona dobrej jakości. Jeżeli woda w studni nie nadaje się do spożycia konieczne będzie dodatkowe zainstalowanie odpowiednich filtrów uzdatniających wodę. Podwyższy to nieco koszt całej inwestycji. Dlatego warto pomyśleć o studni głębinowej podczas planowania budowy domu. W ten sposób będziemy mieli wcześniej dostęp do informacji, które pozwolą nam określić kwotę oraz sprawność całej inwestycji.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>