Co stresuje nas w pracy?

pencil-2878764_640To jak bardzo stresująca jest praca zależy przede wszystkim od branży w jakiej się obracamy, a także systemu pełnienia obowiązków, przyjętego w danej firmie. Na podstawie tych czynników można określić, jakie sytuacje, postawy i zjawiska są szczególnie stresujące. Oto kilka najpopularniejszych z nich.

Natłok obowiązków

Praca w wielu firmach związana jest z ogromną rozpiętością i zagęszczeniem obowiązków. Wówczas stres jest nieunikniony, gdyż boimy się, że popełnimy błąd lub coś przeoczymy. Problem ten dotyka stanowiska jednoosobowe, na których pracownik odpowiada za ogrom rzeczy. Natłok obowiązków pojawia się również najczęściej w przedsiębiorstwach, w których pełnienie obowiązków to ciągły kontakt z klientem. Wówczas musimy pamiętać nie tylko o jego obsługiwaniu, lecz również o własnym stanowisku pracy oraz szeregu powierzonych zadań.

Zachowanie kierownictwa i szefostwa

Naciski ze strony szefostwa i kierownictwa dają się we znaki i bywają stresujące w firmach, które nie mają jasno określonej hierarchii wewnętrznej. Wówczas bardzo często zdarza się, iż osoby decyzyjne nie potrafią dogadać się ze sobą w kwestii kompetencji. Ponadto, zachowanie kierownictwa jest tym bardziej dotkliwe, im bardziej nacechowane jest negatywnymi emocjami. Wiele osób zasiadających bowiem na stanowiskach dyrektorskich lubi wywierać nacisk i presję na podwładnych w celu osiągnięcia zamierzonych celów.

Środowisko pracy

Środowisko pracy może być bardzo ważnym czynnikiem, odpowiadającym bezpośrednio za stres na danym stanowisku. Im jest ono bardziej niebezpieczne i niepewne, tym większe prawdopodobieństwo zapaścią na chorobę zawodową bądź spowodowanie wypadku. W takich warunkach pełnienie obowiązków bywa czasem wręcz niemożliwe, niezależnie od podjętych przeciwdziałań pracodawcy. Szczególnie stresujące bywają zawody, w których w środowisku pracy istnieje wysoka odpowiedzialność za życie i zdrowie innych ludzi.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>