Stanowisko pracy administracyjno-biurowe – najważniejsze wymagania.

people-working-in-an-office

W pracy spędzamy sporą część swojego dnia, więc to, w jakich warunkach będziemy ją wykonywać może wpłynąć na nasze zdrowie oraz wydajność. Skoro to pracodawca odpowiada za organizację stanowisk pracy administracyjno-biurowej, więc to w jego geście leży, by zapewnić nam, swoim podwładnym jak najlepsze warunki do wykonywania pracy.

Czeka go naprawdę poważne wyzwanie, bo lista zadań do załatwienia jest bardzo długa. Nic dziwnego, skoro na jakość pracy wpływa tak wiele aspektów. Trzeba zadbać nie tylko o dostarczenie wygodnych foteli i mebli biurowych, ale także zagwarantować wysokiej jakości sprzęt oraz odpowiednie oświetlenie. Co ciekawe, zapewnienie odpowiedniego oświetlenia miejsc pracy stanowi nawet jeden z obowiązków pracodawcy, który reguluje Kodeks Pracy. Wszystko dlatego, że jego nieprawidłowe rozmieszczenie lub natężenie, może odbić się negatywnie na naszym zdrowiu. Zastanawiasz się, jakie powinno być idealne oświetlenie w Twoim miejscu pracy? Zachęcamy do krótkiej lektury!

Wymagania dla stanowisk administracyjno-biurowych

Biura zaliczane są do pomieszczeń stałej pracy, czyli do takich, w których pracownicy spędzają więcej niż cztery godziny na dobę. Z tego tytułu na pracodawcy spoczywa bardzo wiele wymogów, którym musi sprostać. Wśród jego obowiązków znajduje się między innymi zapewnienie odpowiedniego oświetlenia, zarówno tego dziennego, jak i sztucznego. Jego niedobór zaliczany jest do szkodliwych i niebezpiecznych czynników, które mogą wywierać wpływ na nasze zdrowie.

Wymogi dotyczące oświetlenia dziennego w biurze

W pracy administracyjno-biurowej pracownicy powinni mieć zapewnione oświetlenie dzienne, wszystko dlatego, że to naturalne światło, które korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie oraz efektywność w pracy. Co więcej, powinno być ono dostosowane do poszczególnych stanowisk, jak również do rodzaju wykonywanych przez nas obowiązków i spełniać wymogi określone w PN. Przy oświetleniu dziennym istotną rolę odgrywa także ilość okien, w których szyby i świetliki powinny przepuszczać do środka adekwatną ilość światła i chronić przed zbyt nadmiernym nasłonecznieniem stanowiska.

Tam, gdzie dostęp do światła dziennego jest utrudniony, pracodawca powinien zapewnić odpowiednie oświetlenie sztuczne. Aby sprostać narzuconym wymogom, powinien skorzystać z pomocy https://www.oswietlenie24h.pl. Jest to specjalista w branży oświetleniowej, który doskonale rozumie, jak światło wpływa na jakość pracy oraz nasze zdrowie, więc dołoży starań, by każdy pracownik miał odpowiednio przygotowane stanowisko pracy. Co warto wiedzieć o oświetleniu sztucznym? Przede wszystkim nie może być ono ani za ciemne, ani za jasne. Dobór oświetlenia sztucznego także uregulowane jest w PN, więc jeśli ktoś nie chce zgłębiać wszystkich narzuconych wymogów, lepiej poprosić o pomoc firmę specjalizującą się w oświetleniach.

Prawidłowe oświetlenie stanowisk pracy administracyjno-biurowych powinno być dla każdego pracodawcy priorytetem. Tutaj przecież chodzi o ludzkie zdrowie, a ono jest naszym najcenniejszym skarbem, o który powinniśmy dbać. Dlatego, jeśli zauważmy, że nasze stanowisko pracy jest niedoświetlone, warto o tym wspomnieć swojemu przełożonemu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>