W jaki sposób rozliczać szkody – omówienie polisy OC krok po kroku

contract-2779509_640Każdy właściciel samochodu i posiadacz polisy ubezpieczeniowej doskonale wie, jakim stresem jest każda kolizja, wypadek czy inne wydarzenie, w którym uszczerbku doznaje jego auto, auto innej osoby lub też zdrowie kierowców lub pasażerów. Gdy takie zdarzenie ma miejsce, najczęściej jesteśmy mocno zdenerwowani i w stresie nie działamy zbyt racjonalnie. Jednak nawet w najsilniejszych emocjach konieczne jest działanie, które ma na celu zgłoszenie szkody i dochodzenie należnych świadczeń.

Po wypadku lub kolizji najczęściej wzywa się policję, która sporządza notatkę ze zdarzenia. Jest ona przydatna w trakcie późniejszego zgłaszania szkody. Trzeba też wypełnić specjalny formularz dla ubezpieczyciela. Każda firma ubezpieczeniowa ma najczęściej gotowe formularze, dostępne dla swoich klientów. Warto więc wydrukować je sobie i mieć zawsze pod ręką. Najlepiej jest wozić formularz ze sobą gdzieś w samochodzie.

Zgłoszenie do ubezpieczyciela

Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela powinno nastąpić jak najszybciej. Należy również zbierać wszystkie potwierdzenia ponoszonych kosztów związanych zarówno z naprawą samochodu, jak i z leczeniem, jeśli w trakcie wypadku ktoś ucierpiał. Ubezpieczyciel po zgłoszeniu szkody oraz dostarczeniu wszelkich dokumentów ma 30 dni na odpowiedź. Proponuje wtedy konkretną kwotę, na którą ubezpieczony może się zgodzić lub też sprzeciwić się. Zwykle firmy ubezpieczeniowe znacznie zaniżają kwoty proponowanych odszkodowań, a klienci z tych pieniędzy nie są w stanie pokryć wszystkich szkód i związanych z nimi wydatków. Klient, który nie jest zadowolony z wysokości proponowanego odszkodowania, może złożyć odwołanie, a następnie poczekać kolejne trzydzieści dni na jego odwołanie. Jeśli ubezpieczyciel nadal obstaje przy swoim, następnym krokiem jest wystąpienie na drogę sądową. Klienci najczęściej nie chcą spędzać czasu na salach sądowych czy miesiącami czekać na należne pieniądze, dlatego godzą się na kwoty proponowane przez ubezpieczycieli. Tymczasem sądownie można wywalczyć dużo wyższe odszkodowania.

Jak wybrać firmę ubezpieczeniową?

Firmy ubezpieczeniowe mają różne opinie i renomę na rynku. Wielu klientów jest niezadowolonych z konkretnych ubezpieczycieli, dlatego też wszędzie, gdzie mogą, zamieszczają negatywne opinie. Warto brać je pod uwagę w trakcie poszukiwania dobrego ubezpieczyciela. Firmy, które mają niskie polisy, często bywają problemowe wtedy, gdy przyjdzie do wypłaty odszkodowania. Aby znaleźć dobrą firmę, warto korzystać z różnego rodzaju porównywarek i rankingów, które pokazują aktualne oferty różnych ubezpieczycieli. Na http://porownywarka-ubezpieczen.pl/ubezpieczenie-typu-gap-co-to-takiego/ można znaleźć informacje na temat różnych form ubezpieczeń, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć taką polisę, która będzie w stu procentach spełniała nasze oczekiwania.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>