Spawanie metali: zalety i wady które musisz znać przed podjęciem decyzji o metodzie

Spawanie metali jest szeroko stosowanym procesem w świecie obróbki plastycznej blachy, ale każda firma może wykorzystać to w różnych procesach i technologiach, w zależności od wymagań klienta.

welding-1209208_960_720

W zależności od potrzeb klienta można dzisiaj liczyć na wiele różnych spawów zarówno z estetycznego punktu widzenia, jak i pod względem:

  • cech,

  • kosztów

  • czasu pracy.

Oto krótki przegląd różnych rodzajów najczęściej stosowanych metod spawania metali, z zaletami i wadami każdego z nich.

Spawanie laserowe

Spawanie blach laserem umożliwia wykonywanie cienkich i głębokich spawów, wyjątkowo odpornych i jednocześnie estetycznie przyjemnych. Jest to możliwe, ponieważ, inaczej niż w przypadku innych rodzajów spawania metali, spawanie laserowe nie dodaje materiału do arkusza blachy i rzadko powoduje tworzenie się ściegów spoiny lub znacznych pozostałości. Z drugiej strony, spawanie laserowe wymaga doskonałych umiejętności, które można wykonać w najlepszym wydaniu: wyrównanie elementów musi być doskonałe, a także regulacje maszyn, co czyni ten typ spawania bardzo trudnym: dlatego nie wszystkie firmy, które oferują obróbkę blachy mogą je prawidłowo wykonać. Jeśli chodzi o spawanie laserowe trzeba zaufać najlepszym.

Spawanie metodą TIG

Spawanie metodą TIG jest najczęściej stosowanym procesem spawania. “Tig” oznacza wolframowy gaz obojętny i oznacza rodzaj spawania łukowego, który jest wykonywany za pomocą gazów i umożliwia rozgrzanie i stopienie razem dwóch metalowych arkuszy z materiałem wypełniającym lub bez niego. Spawanie TIG może wykonywać odporne spoiny, w szczególności w przypadku cienkich elementów, ale jest mniej skuteczne w przypadku grubszych elementów, ponieważ w celu uzyskania konkretnrego wyniku trzeba wykonać więcej niż jedno spawanie TIG.

Spawanie Mig / Mag

skup samochodów WrocławSpawanie Mig / Mag jest obecnie najbardziej ekonomicznym procesem spawania metali, ponieważ urządzenia do wykonywania tego rodzaju prac są łatwo dostępne. Jeśli chodzi o spawanie Tig, wymaga to zastosowania gazu obojętnego w procesie MIG oraz aktywnego gazu w procesie Mag, ale inaczej niż wcześniej opisane spawanie metali, jest to ciągłe zgrzewanie drutowe. Ta cecha czyni ten rodzaj spawania idealnym, gdy wymagana jest wysoka wydajność, ale wynik jest mniej odporny i mniej estetyczny niż ten uzyskany przy spawaniu TIG lub spawaniu z pomocą lasera

Spawanie oporowe

Spawanie oporowe działa dzięki nagrzaniu materiału uzyskanego dzięki oporowi elektrycznemu i, przy zastosowaniu ciśnienia, gdzie może połączyć się ze sobą dwa kawałki blachy, ogrzewając tylko niewielką część elementów. Jest to rodzaj spawania metalu, który jest często zautomatyzowany: z tego powodu spawanie oporowe jest wykorzystywane głównie w produkcji masowej, jak w branży motoryzacyjnej lub w produkcji urządzeń gospodarstwa domowego.

Jeszcze jedna sugestia: każdy rodzaj spawania ma swoje zalety i wady. Z tego powodu ocena jego skuteczności musi obejmować ocenę komponentów, które mają być spawane. W solidnych firmach takich jak https://saak.com.pl/ przed rozpoczęciem produkcji, każdy element jest uważnie rozważany, w celu określenia najbardziej odpowiedniego spawania na każdą okazję.

Przeczytaj także:
Jak chronić stal przed rdzą?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>