Samozatrudnienie a kredyt mieszkaniowy

bigstock-Real-Estate-Agent-Consulting-A-7014538

Kredytobiorcy, chcąc uzyskać kredyt w banku, najpierw muszą przejść selekcję, którą dokonuje właściwy pracownik danej instytucji finansowej. Celem takiej eliminacji jest zminimalizowanie ryzyka braku spłaty zaciągniętego kredytu hipotecznego przez potencjalnego kredytobiorcę. Pytanie jakie w pierwszej kolejności powinien zadać sobie klient przed złożeniem wniosku o kredyt mieszkaniowy wiąże się z jego zdolnością kredytową. Do tego dochodzą jeszcze takie zagadnienia jak na przykład źródła dochodu, jakie akceptuje bank.

Wartość jaką przyzna instytucja finansowa zależy zarówno od wartości danej nieruchomości, jak i od indywidualnych możliwości każdego klienta starającego się o kredyt, w tym jego zdolności kredytowej. Podczas badania zdolności banki skupiają się nie tylko na wysokości uzyskiwanych dochodów, ale zwracają także uwagę na źródło ich pozyskiwania.

Komu przyznawany jest kredyt hipoteczny?

Z pewnością lepsze warunki do uzyskania kredytu mieszkaniowego mają te osoby, które pracują i są zatrudnione na podstawie umowy o pracę i to na czas nieokreślony. Dla banków taka sytuacja jest łatwiejsza, ponieważ wynagrodzenie w tym przypadku jest najbardziej trwałe i stabilniejsze. Pomimo tego, że umowa o pracę na czas nieokreślony jest niemalże pewniakiem, nie oznacza to, że ludzie pracujący na podstawie umowy zlecenie, o dzieło, czy prowadzący własną działalność gospodarczą albo zarabiający w inny sposób nie mają możliwości uzyskania kredytu mieszkaniowego. Instytucje finansowe biorą pod uwagę także dochody pozyskiwane inaczej. Jednakże wiążą się z tym pewne określone warunki. Zatem przed ubieganiem się o kredyt warto zapoznać się ze stosunkiem banków do takich sytuacji.

Samozatrudnienie

Sposób udzielania kredytów hipotecznych przy pracy na umowę o pracę czy dzieło jest dość klarowny. Jednakże wiele wątpliwości związanych z możliwością zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego nasuwa się podczas prowadzenia własnej firmy. Jak się okazuje- nie trzeba tracić wiary.

Samozatrudnienie nie jest ograniczeniem. Przedsiębiorcy prowadzący własne działalności gospodarcze jak najbardziej mogą mieć przyznane środki potrzebne na budowę lub zakup własnego mieszkania. Instytucje finansowe wówczas dokładnie definiują warunki, jakie muszą być spełnione, żeby móc dostać kredyt.

Jakie warunki stawiają banki?

Każda instytucja finansowa posiada własne warunki, które definiują jaki rodzaj działalności gospodarczej umożliwia zaciągnięcie kredytu, a także jak długo pozyskiwany jest dochód z tej działalności.

Wiele instytucji zezwala na wszystkie formy prowadzonej działalności. Wyjątkiem jest Citi Handlowy, który akceptujący tylko pełną księgowość i książkę przychodów i rozchodów. Deutsche Bank z kolei eliminuje kartę podatkową.

Oprócz form działalności, różne są okresy uzyskiwania dochodu, które uprawniają do składania wniosku o kredyt mieszkaniowy.

Staż pracy

W Banku BNP Paribas i Kredyt Bank wymagany jest 3- miesięczny staż pracy. Jednakże ten okres dotyczy wyłącznie tych klientów, którzy pracują na umowę z dotychczasowym pracodawcą.

6 miesięcy to czas jaki akceptują powyższe banki, jeżeli działalność jest wykonywana w tej samej dziedzinie co praca do tej pory. Oprócz BNP Paribas i Kredyt Bank, Bank Millenium przystaje również na pół roku pozyskiwania dochodu. Warunkiem jest kontynuacja wcześniejszej umowy o pracę.

Wiele banków ustala próg 12 miesięcy. Taki okres czasu dotyczy wszystkich sposobów rozliczania się bądź tylko niektórych z nich.

Staż jaki muszą odbyć potencjalni kredytobiorcy czasami wynosi 18 miesięcy. Takiego okresu doświadczenia wymagają niektóre banki, takie jak BPH i Credit Agricole,

Takie banki jak Raiffeisen Polbank, BZ WBK i Kredyt Bank Citi Handlowy, eurobank i Nordea oczekują natomiast 24- miesięcznego stażu pracy i nie ważne jaki jest sposób rozliczania.

Deutsche Bank jest instytucją nieco mniej przychylną i narzuca samozatrudnionym 2 i pół roczny okres stażu pracy i to dodatkowo zakładając, że potencjalny kredytobiorca posiada ciągłość zatrudnienia i działalności w tej samej branży.

Zobacz również, z których chwilówek online możesz skorzystać: http://www.creditwok.pl/chwilowki-pozabankowe-online/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

1 Komentarz

  1. lucyna pisze:

    Nie ma problemu z takim kredytem dopóki dopóty masz dochody w swojej firmie :) Polecam wziąć kredyt konsolidacyjny (tu masz parę porad http://konsolidacyjnyekspert.pl) jest dużo prościej spłacać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>