Rozwiązania magazynowe i optymalizacja przestrzeni – poznaj, jakie masz opcje!

pexels-photo-4480987Bycie właścicielem firmy oznacza, że musisz stawić czoła wyjątkowemu zestawowi wyzwań, które większości ludzi nawet nie przychodzą do głowy. Na przykład taka optymalizacja układu magazynu. Rozwiązania magazynowe nie są zwykle tematem, który pojawia się na przyjęciach, ale jeśli Twoja firma potrzebuje powierzchni magazynowej, jest to temat, który doprowadzi Cię do szału, jeśli nie zajmiesz się nim od samego początku.

Niezależnie od tego, czy Twoja firma to mała firma, czy duża korporacja, ustawienie magazynu w optymalnym układzie fizycznym będzie kluczem do oszczędności pieniędzy, terminowego wykonywania zleceń, znajomości zapasów w danym momencie, a nawet niebezpiecznych zagrożeń, które mogą narażać swoich pracowników.

Wiemy, że próba znalezienia najlepszych opcji rozwiązań magazynowych dla Twojej firmy może przyprawiać o ból głowy. Jesteśmy tutaj, aby wyjaśnić Ci ten temat nieco bardziej, abyś mógł z pewnością dokonać właściwego wyboru.

Jakie są zatem opcje rozwiązań magazynowych?

Chociaż każda firma jest inna, podstawowa potrzeba jest taka sama. Musisz być w stanie znaleźć swój produkt i dostarczyć go tak skutecznie, jak to możliwe. Po prostu, jeśli chodzi o optymalizację układu magazynu, istnieją dwie najbardziej popularne opcje optymalizacji układu magazynu jako takie.

Przyjrzyjmy się więc przykładowym opcjom i pomóżmy określić, która z nich jest najlepsza dla Twojej rozwijającej się firmy.

Układ magazynu U

Najczęstszym wyborem do optymalizacji układu magazynu jest U. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz, czy jesteś na dobrej drodze do bycia firmą z listy najbogatszych – jest to świetna pierwsza opcja do rozważenia. Pomyśl o tej opcji jak o jednokierunkowej, dwupasmowej drodze w kształcie litery „U” ze strefą magazynową pośrodku. Jak sama nazwa wskazuje, układ U działa wokół tego półkola.

Pomyśl o „zewnętrznym pasie” tego U jak o szybkim pasie na autostradzie. Produkt na tym torze jest przesuwany szybko. Dlatego najlepiej, jeśli są to niekruche, lekkie produkty.

I odwrotnie, „pas wewnętrzny” powinien być wykorzystywany w przypadku produktów, których nie trzeba codziennie zmieniać. Może to również obejmować środki chemiczne lub urządzenia zabezpieczające, które należy przenosić z zachowaniem ostrożności. Taka optymalizacja magazynu sprawia, że dzięki dwóm odrębnym pasom ruchu produkt i sprzęt mogą przemieszczać się w wymaganym tempie bez zatorów w przepływie.

Wreszcie, centralną część U można wykorzystać do nowych zapasów oczekujących na umieszczenie. Ten produkt nie będzie przeszkadzał w codziennym przepływie operacyjnym, dając pracownikom szansę na zaatakowanie go, gdy będzie wolny czas po zrealizowaniu codziennych zamówień.

Układ magazynu I lub L

Porównajmy układ U Flow z układem I lub L. Ponownie, jego nazwa wskazuje na jego układ. W tym układzie wykorzystujemy jednak trzy ścieżki mobilności. Zazwyczaj magazyn tego typu wykorzystuje doki dla samochodów ciężarowych na dwóch końcach budynku, przy czym przepływ produkcji odbywa się od jednego końca do drugiego. Zapasy, które muszą być często i szybko przemieszczane, będą przemieszczane bezpośrednio z jednego końca budynku na drugi. Natomiast produkty, które wymagają ostrożnego obchodzenia się lub te, które się nie przesuwają, często poruszają się po łukach po obu stronach arterii komunikacyjnej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>