Rola rehabilitacji w sporcie – ogólny zarys

football-619243_960_720Rehabilitacja to przywrócenie organizmowi optymalnej formy (anatomia) i funkcji (fizjologia). Gdy dana osoba doświadcza lub może doświadczyć ograniczeń w codziennym funkcjonowaniu z powodu starzenia się lub stanu zdrowia, w tym chorób lub zaburzeń przewlekłych, urazów lub urazów, potrzebny jest zestaw interwencji. Rehabilitacja umożliwia osobom w każdym wieku utrzymanie lub powrót do codziennych czynności życiowych, wypełnianie znaczących ról życiowych i maksymalizację ich dobrego samopoczucia.

Rehabilitacja – co właściwie oznacza?

Rzeczownik rehabilitacja pochodzi od łacińskiego przedrostka:

  • re-, co oznacza „znowu”

  • habitare, czyli „dopasować”.

Jest to proces zaprojektowany w celu zminimalizowania strat związanych z ostrym urazem lub chorobą przewlekłą, promowania powrotu do zdrowia oraz maksymalizacji wydolności funkcjonalnej, sprawności i wydajności. Ważne jest, aby zidentyfikować rehabilitację jako proces ukierunkowany na zminimalizowanie strat związanych z ostrym urazem lub chorobą przewlekłą, promowanie powrotu do zdrowia oraz maksymalizację wydolności funkcjonalnej, sprawności i wydajności.

Rehabilitacja a sport

Rekreacyjna aktywność fizyczna i wyczynowa atletyka są przyczyną wielu kontuzji. Urazy mięśniowo-szkieletowe są zatem nieuniknionym skutkiem uprawiania sportu. Piłka nożna ma największą liczbę przypadków katastrofalnych urazów – tuż za nią stoi gimnastyka i hokej na lodzie. Uraz tkanek spowodowany sportem można sklasyfikować jako makro-traumatyczne i mikro-traumatyczne.

Urazy makrourazowe są zwykle spowodowane dużą siłą – taką jak upadek, wypadek, kolizja lub rana szarpana – i są bardziej powszechne w sportach kontaktowych, takich jak piłka nożna i rugby. Urazy te mogą być pierwotne (z powodu bezpośredniego uszkodzenia tkanki) lub wtórne (z powodu przenoszenia sił lub uwolnienia mediatorów stanu zapalnego i innych cytokin).

Urazy mikrourazowe to chroniczne urazy, które wynikają z nadużywania struktury, takiej jak mięsień, staw, więzadło lub ścięgno. Ten rodzaj kontuzji jest bardziej powszechny w sportach, takich jak pływanie, jazda na rowerze i wioślarstwo.

Proces rehabilitacji powinien rozpocząć się jak najwcześniej po urazie i tworzyć kontinuum z innymi interwencjami terapeutycznymi. Może również rozpocząć się przed lub bezpośrednio po operacji, gdy uraz wymaga interwencji chirurgicznej.

Plan rehabilitacji

Plan rehabilitacji musi uwzględniać fakt, że celem pacjenta (sportowca) jest powrót do tej samej aktywności i środowiska, w którym doszło do urazu. Wydolność funkcjonalna po rehabilitacji powinna być taka sama, jeśli nie lepsza, niż przed kontuzją.

Ostatecznym celem procesu rehabilitacji jest ograniczenie rozmiaru urazu, zmniejszenie lub odwrócenie upośledzenia i utraty funkcjonalnej oraz zapobieganie, korygowanie lub całkowite wyeliminowanie niepełnosprawności. W rehabilitacji liczy się również to, jak bardzo jest to podejście multidyscyplinarne.

Konsultacja merytoryczna artykułu: https://punktrehabilitacji.pl/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>