Realizator dźwięku – gdzie z łatwością znajdzie pracę

turntable-1109588_640Zawód realizatora dźwięku to ciekawy pomysł na przyszłość zawodową dla osób, dla których taki rodzaj działalności jest prawdziwą pasją. Dobry dźwiękowiec nie musi obawiać się o brak zatrudnienia, gdyż może znaleźć pracę w wielu różnych firmach lub pracować na własny rachunek i współpracować chociażby z firmami eventowymi czy zajmującymi się organizacją koncertów czy innych wydarzeń plenerowych i w pomieszczeniach zamkniętych.

Praca realizatora dźwięku najczęściej kojarzy się z zatrudnieniem w mediach – w radiu lub w telewizji. W rzeczywistości jednak dźwiękowcy mają o wiele większe pole do popisu, jeśli chodzi o możliwości zawodowe. Dobry realizator dźwięku może współpracować z firmami zajmującymi się organizacją konferencji czy szkoleń na większą skalę. Przy takich wydarzeniach najczęściej nie wystarczy siła głosu osób prowadzących, trzeba ich wspomóc mikrofonami i głośnikami. Im bardziej zaawansowana tematycznie konferencja, pełna prelekcji, filmów czy muzyki, tym więcej uwagi trzeba poświęcić właściwej oprawie dźwiękowej.

Jak znaleźć zatrudnienie przy konferencjach?

Dźwiękowiec na konferencję z pewnością może rozwijać się zawodowo na wiele sposobów. Warto nawiązać współpracę z firmami, które organizują tego rodzaju wydarzenia. Najczęściej poszukują one bowiem sprawdzonych specjalistów, którzy będą podwykonawcami w poszczególnych kwestiach związanych z organizacją imprezy. Dobry dźwiękowiec, który sprawdzi się w czasie jednego eventu, z pewnością będzie mógł liczyć na kolejne zlecenia. Trzeba jednak mieć świadomość, że obsługa imprez wymaga sporej wiedzy i dużego doświadczenia. odbywają się one bowiem w różnych warunkach, zarówno w zamkniętych pomieszczeniach, jak i w plenerze. A nagłośnienie dużego koncertu plenerowego z pewnością będzie o wiele trudniejsze niż praca w sali konferencyjnej, która nie wymaga zbyt wielu działań, gdyż wiele elementów nagłośnienia znajduje się w niej na stałe.

Najpierw doświadczenie, potem możliwości zawodowe

Każdy, kto chce zostać realizatorem dźwięku i cieszyć się sporą ilością zleceń, powinien pamiętać, że przede wszystkim musi mieć odpowiednią wiedzę i doświadczenie zawodowe. W tej kwestii można zdobyć wykształcenie na studiach kierunkowych lub też postawić od razu na praktyczną naukę zawodu. Wiele firm, a także rozgłośni radiowych i innych mediów, chętnie przyjmuje na praktyki niedoświadczone osoby. Mogą one w praktyce uczyć się przyszłego zawodu, a jednocześnie nawiązywać nowe, branżowe znajomości, które z pewnością będą przydatne w dalszym życiu zawodowym. Czasem osoby bez wykształcenia, ale z dużym doświadczeniem i kwalifikacjami są lepiej postrzegani przez pracodawców niż specjaliści z dyplomem wyższej uczelni, którzy jednak nigdy w praktyce nie pracowali i nie zawsze wiedzą, jak zabrać się za obsługę dźwiękową większego wydarzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>