Rak prostaty – skorzystaj z tego USG by rozwiać wątpliwości!

testicles-2790218_960_720Twój lekarz prawdopodobnie zaleci to badanie, jeśli miałeś badanie odbytnicy lub badania krwi, które sugerują, że możesz mieć raka prostaty. Do tego testu urolog pobiera próbki tkanek z kilku miejsc w prostacie w celu zbadania pod kątem raka. USG przezodbytnicze pomaga urologowi zobaczyć prostatę podczas zabiegu. Dowiedz się więcej na temat tego, na czym polega usg transrektalne Warszawa by pozbyć się bezpodstawnych obaw!

Jak przygotować się do badania?

Przed zaplanowaniem zabiegu poinformuj lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Jeśli zażywasz aspirynę, inny lek przeciwzakrzepowy, taki jak warfaryna – lekarz poinformuje Cię, czy należy wprowadzić zmiany w biopsji. Pamiętaj, aby wspomnieć o wszelkich alergiach, zwłaszcza na antybiotyki. Niektórzy lekarze zalecają wykonanie lewatywy wieczorem lub rano w dniu badania. Niektórzy lekarze zalecają również przyjęcie antybiotyku na godzinę przed rozpoczęciem zabiegu.

Co się dzieje, gdy badanie jest wykonywane?

W większości przypadków leżysz na boku z kolanami ugiętymi do klatki piersiowej. Czujnik ultrasonografu – krótki pręt o szerokości około dwóch palców – jest pokryty prezerwatywą i przezroczystą galaretką i delikatnie włożony do odbytu. Możesz odczuwać ucisk podobny do odczucia przed wypróżnieniem. Po umieszczeniu czujnika na ekranie wideo pojawia się obraz prostaty.

Czujnik ultradźwiękowy bada cały gruczoł krokowy i wskazuje określone obszary do biopsji. Wówczas lekarz może usunąć ten czujnik ultradźwiękowy i zastąpić go nieco mniejszym. Oprócz generowania obrazu ultradźwiękowego, mniejszy czujnik ma na boku małą rurkę zwaną prowadnicą igły.

Twój lekarz kieruje prowadnik igły na określone części prostaty. Prowadnica zwalnia sprężynową igłę do pobrania biopsji z różnych części prostaty. Obciążenie sprężynowe pozwala tej igle na bardzo szybkie wejście i wyjście z prostaty. Prawdopodobnie odczuwasz dyskomfort po każdej biopsji, ale ponieważ igła porusza się tak szybko, ból utrzymuje się tylko przez sekundę.

Lekarze zwykle pobierają wiele próbek. Po zabiegu lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków.

usg jamy brzusznej gdynia cenaJakie ryzyko wiąże się z takim badaniem? Wiele osób ma krew w moczu lub stolcu przez dzień lub dwa po biopsji. Jedynym znaczącym ryzykiem jest możliwość infekcji prostaty, ale antybiotyki mogą temu zapobiec. Czy po zakończeniu testu muszę zrobić coś specjalnego? Jeśli lekarz przepisze antybiotyk, weź go zgodnie z zaleceniami. Zadzwoń do lekarza, jeśli wystąpi gorączka. Ile czasu minie, zanim wynik testu będzie znany? Patolog zbada biopsje pod mikroskopem pod kątem raka. Ten proces trwa zwykle kilka dni.

To zapamiętaj!

Rutynowo wykonuje się przezodbytniczą biopsję igłową gruczołu krokowego pod kontrolą USG w celu rozpoznania raka prostaty. Przezodbytnicze biopsje gruczołu krokowego pod kontrolą USG wykonuje się bez znieczulenia. Większość pacjentów toleruje taką biopsję z akceptowalnym dyskomfortem. Spośród badanych czynników ryzyka tylko lokalizacja jądra może mieć wpływ na ból – przez co czasem biopsja jest na początku bardziej bolesna.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>