Psychoonkologia – Psychogeriatria – studia z przyszłością

Psych

Wśród wartych zainteresowania kierunków studiów podyplomowych warto wymienić psychoonkologię i psychogeriatrię.

Jakie uprawnienia zdobędziemy po tych kierunkach i do kogo są one skierowane?

Psychoonkologia to młoda dziedzina nauki z pogranicza medycyny i psychologii, nazywana czwartym filarem onkologii – obok chirurgii onkologicznej, chemioterapii i radioterapii. Opiera się ona na założeniu, że psychika odgrywa znaczącą rolę w walce z chorobą. Psychoonkolog zajmuje się problemami psychologicznymi i behawioralnymi pacjentów chorych na nowotwory w trakcie leczenia, nawrotu choroby i rekonwalescencji. Działania te obejmują także rodzinę chorego. Ponadto psychoonkolog współpracuje z personelem medycznym oraz innym osobami pracującymi na oddziałach onkologicznych ucząc ich prawidłowej komunikacji z pacjentem. Ta gałąź nauki jest niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób zmaga się z chorobą, więc specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani na rynku pracy.

Gdzie można podjąć studia z tego zakresu?

Realizuje je m.in. Akademia Ignatianum w Krakowie, oferując dwusemestralne studia podyplomowe wraz z partnerem strategicznym – Centrum Onkologii Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Oddział w Krakowie. Jest to oferta skierowana zarówno do lekarzy, pielęgniarek, psychoterapeutów, jak i pedagogów, duchowych i innych osób które na co dzień pracują z osobami chorymi na nowotwory.

Psychogeriatria to z kolei dziedzina psychiatrii zajmująca się leczeniem zaburzeń psychicznych osób starszych – po 65. roku życia. W związku ze zmianami demograficznymi i coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem dziedzina ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Są to studia interdyscyplinarne, skierowane magistrów psychologii i pedagogiki zainteresowanych zdobyciem specjalistycznej wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie psychogeriatrii. Niestety jest to bardzo rzadko spotykany kierunek, brakuje również takiej specjalizacji na studiach medycznych, a liczba oddziałów psychogeriatrycznych na rok 2014 to około osiemnaście.

Takie kierunki jak psychoonkologia i psychogeriatria są przyszłością jeśli chodzi o kierunki poszukiwane na rynku pracy. Dlatego poszukując dziedziny, w której chcielibyśmy się specjalizować, warto o nich pomyśleć. Choć jest to ciężka i wymagająca praca, daje również wiele satysfakcji z pomocy drugiemu człowiekowi.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

4 komentarzy

  1. Nessa pisze:

    Co do pracy psychologa zawodowego to wystarczy wejść na stronkę http://www.psychoterapia-psychodynamiczna.warszawa.pl i od razu widzimy z czym taka praca się wiąże. Teoria teorią a praktyka praktyką :)

    • ewelina f pisze:

      co do pracy psychologa zawodowego zdobywającego doświadczenie za granicą psychogeriatria to bardzo przyszłościowy kierunek no i dochodowy no ale psycholog pracujący w PL rozumiem rozczarowanie.

    • ewelina f pisze:

      chodzi ci o wypalenie zawodowe? Bo jaki związek ma Pani Moraczewska z tematem? terapia par raczej nie wchodzi w grę :)

  2. Karol pisze:

    Mieliście kiedyś do czynienia z mocno toksycznymi ludźmi, którzy wręcz wysysali z Was pozytywną energię? Mam wrażenie, że właśnie taki toksyczny człowiek jest w moim otoczeniu. Każda próba naprawienia relacji czy jakiejkolwiek konstruktywnej rozmowy spełza na niczym, kończy się kłótnią i wielką obrazą majestatu. Jak sobie radzić z takimi osobami, jeśli nie chcę całkowicie zrywać kontaktu. Czy jakiś psycholog może tu być pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>