Psychoonkologia – Psychogeriatria – studia z przyszłością

Psych

Wśród wartych zainteresowania kierunków studiów podyplomowych warto wymienić psychoonkologię i psychogeriatrię.

Jakie uprawnienia zdobędziemy po tych kierunkach i do kogo są one skierowane?

Psychoonkologia to młoda dziedzina nauki z pogranicza medycyny i psychologii, nazywana czwartym filarem onkologii – obok chirurgii onkologicznej, chemioterapii i radioterapii. Opiera się ona na założeniu, że psychika odgrywa znaczącą rolę w walce z chorobą. Psychoonkolog zajmuje się problemami psychologicznymi i behawioralnymi pacjentów chorych na nowotwory w trakcie leczenia, nawrotu choroby i rekonwalescencji. Działania te obejmują także rodzinę chorego. Ponadto psychoonkolog współpracuje z personelem medycznym oraz innym osobami pracującymi na oddziałach onkologicznych ucząc ich prawidłowej komunikacji z pacjentem. Ta gałąź nauki jest niezwykle potrzebna w dzisiejszych czasach, gdy coraz więcej osób zmaga się z chorobą, więc specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani na rynku pracy.

Gdzie można podjąć studia z tego zakresu?

Realizuje je m.in. Akademia Ignatianum w Krakowie, oferując dwusemestralne studia podyplomowe wraz z partnerem strategicznym – Centrum Onkologii Instytut im. M. Skłodowskiej-Curie, Oddział w Krakowie. Jest to oferta skierowana zarówno do lekarzy, pielęgniarek, psychoterapeutów, jak i pedagogów, duchowych i innych osób które na co dzień pracują z osobami chorymi na nowotwory.

Psychogeriatria to z kolei dziedzina psychiatrii zajmująca się leczeniem zaburzeń psychicznych osób starszych – po 65. roku życia. W związku ze zmianami demograficznymi i coraz bardziej starzejącym się społeczeństwem dziedzina ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Są to studia interdyscyplinarne, skierowane magistrów psychologii i pedagogiki zainteresowanych zdobyciem specjalistycznej wiedzy i praktycznych umiejętności w zakresie psychogeriatrii. Niestety jest to bardzo rzadko spotykany kierunek, brakuje również takiej specjalizacji na studiach medycznych, a liczba oddziałów psychogeriatrycznych na rok 2014 to około osiemnaście.

Takie kierunki jak psychoonkologia i psychogeriatria są przyszłością jeśli chodzi o kierunki poszukiwane na rynku pracy. Dlatego poszukując dziedziny, w której chcielibyśmy się specjalizować, warto o nich pomyśleć. Choć jest to ciężka i wymagająca praca, daje również wiele satysfakcji z pomocy drugiemu człowiekowi.

Powiązane tematycznie artykuły

4 komentarzy

 1. Nessa pisze:

  Co do pracy psychologa zawodowego to wystarczy wejść na stronkę http://www.psychoterapia-psychodynamiczna.warszawa.pl i od razu widzimy z czym taka praca się wiąże. Teoria teorią a praktyka praktyką :)

  • ewelina f pisze:

   co do pracy psychologa zawodowego zdobywającego doświadczenie za granicą psychogeriatria to bardzo przyszłościowy kierunek no i dochodowy no ale psycholog pracujący w PL rozumiem rozczarowanie.

  • ewelina f pisze:

   chodzi ci o wypalenie zawodowe? Bo jaki związek ma Pani Moraczewska z tematem? terapia par raczej nie wchodzi w grę :)

 2. Karol pisze:

  Mieliście kiedyś do czynienia z mocno toksycznymi ludźmi, którzy wręcz wysysali z Was pozytywną energię? Mam wrażenie, że właśnie taki toksyczny człowiek jest w moim otoczeniu. Każda próba naprawienia relacji czy jakiejkolwiek konstruktywnej rozmowy spełza na niczym, kończy się kłótnią i wielką obrazą majestatu. Jak sobie radzić z takimi osobami, jeśli nie chcę całkowicie zrywać kontaktu. Czy jakiś psycholog może tu być pomocny?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>