Przyciemnianie szyb a prawo – jak to pogodzić?

taxi-381233_640Przyciemnianie szyb cieszy się dużą popularnością wśród kierowców. Takie rozwiązanie sprawia, że auto wolniej się nagrzewa na słońcu, zapewnia większą prywatność i ochronę przed włamaniami, a także zwiększa bezpieczeństwo, bo poprawia parametry szyby. Jeśli jednak chcemy przyciemnić szyby w naszym aucie, warto zapoznać się, jak to wygląda z perspektywy prawa o ruchu drogowym.

Przepisy prawa o ruchu drogowym mówią, że auto powinno być tak zbudowane, wyposażone i utrzymane, aby zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy. Prawo mówi również o tym, że szyba czołowa pojazdu powinna mieć minimalną przepuszczalność na poziomie 75 procent, a szyby przedmie boczne na poziomie co najmniej 70 procent. Oklejanie szyb może więc być problemowe w przypadku szyb przednich i bocznych, szczególnie wtedy, gdy auto w standardzie ma już częściowo przyciemnione szyby. Trzeba wtedy dopilnować, by folia nie zmieniła wartości na takie, które są niedopuszczalne. W przypadku tylnych szyb auta nie obowiązują żadne normy, można więc bez obaw je przyciemniać na różnych poziomach przepuszczalności światła.

Dlaczego warto przyciemniać szyby?

Przyciemnione szyby przepuszczają mniej światła, a co za tym idzie, sprawiają, że auto dużo mniej nagrzewa się w sezonie letnim. To dobre rozwiązanie dla osób, które sporo podróżują, a także dla kierowców, którzy nie mają garażu ani miejsca parkingowego pod dachem i na co dzień zostawiają auto na pełnym słońcu. Przyciemnienie szyb sprawdzi się też w przypadku kierowców, którzy podróżują z małymi dziećmi. Folia przyciemniająca będzie zdecydowanie trwalsza i bardziej wytrzymała niż wszelkie ruchome zasłonki. Dzięki przyciemnieniu można również zadbać o prywatność i bezpieczeństwo. Gdy szyby są ciemne, z zewnątrz nie widać rzeczy pozostawionych w samochodzie, co zmniejsza ryzyko kradzieży. Przyciemnione szyby są również bardziej bezpieczne w sytuacji wypadku czy kolizji. Uderzona szyba nie rozsypie się w drobny mak, gdyż w dużej części będzie trzymała ją folia. Zainstalowanie folii przyciemniających ma więc sporo zalet, oczywiście pod warunkiem, że zrobimy to zgodnie z prawem. Jeśli przesadzimy z przyciemnianiem przednich szyb, może się to zakończyć sporym mandatem w sytuacji kontroli drogowej.

Jak przyciemnić szyby?

Przyciemnianie szyb można wykonać samodzielnie za pomocą odpowiednio dopasowanej folii o wysokich parametrach i jakości. Jednak warto mieć świadomość, że wymaga to dużej precyzji i umiejętności. Lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego rodzaju usługi profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie, pracuje na sprawdzonych foliach i jest w stanie szybko i sprawnie zmienić wygląd i funkcjonalność naszego auta na lepsze. przyciemnianie szyb Gdańsk to propozycja dla osób, które poszukują wysokiej jakości usług na terenie Gdańska. Wieloletnie doświadczenie fachowców, a także umiejętność dopasowania się do potrzeb klientów to gwarancja, że usługa zostanie wykonana tak, jak trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>