Przyciemnianie szyb a prawo – jak to pogodzić?

taxi-381233_640Przyciemnianie szyb cieszy się dużą popularnością wśród kierowców. Takie rozwiązanie sprawia, że auto wolniej się nagrzewa na słońcu, zapewnia większą prywatność i ochronę przed włamaniami, a także zwiększa bezpieczeństwo, bo poprawia parametry szyby. Jeśli jednak chcemy przyciemnić szyby w naszym aucie, warto zapoznać się, jak to wygląda z perspektywy prawa o ruchu drogowym.

Przepisy prawa o ruchu drogowym mówią, że auto powinno być tak zbudowane, wyposażone i utrzymane, aby zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy. Prawo mówi również o tym, że szyba czołowa pojazdu powinna mieć minimalną przepuszczalność na poziomie 75 procent, a szyby przedmie boczne na poziomie co najmniej 70 procent. Oklejanie szyb może więc być problemowe w przypadku szyb przednich i bocznych, szczególnie wtedy, gdy auto w standardzie ma już częściowo przyciemnione szyby. Trzeba wtedy dopilnować, by folia nie zmieniła wartości na takie, które są niedopuszczalne. W przypadku tylnych szyb auta nie obowiązują żadne normy, można więc bez obaw je przyciemniać na różnych poziomach przepuszczalności światła.

Dlaczego warto przyciemniać szyby?

Przyciemnione szyby przepuszczają mniej światła, a co za tym idzie, sprawiają, że auto dużo mniej nagrzewa się w sezonie letnim. To dobre rozwiązanie dla osób, które sporo podróżują, a także dla kierowców, którzy nie mają garażu ani miejsca parkingowego pod dachem i na co dzień zostawiają auto na pełnym słońcu. Przyciemnienie szyb sprawdzi się też w przypadku kierowców, którzy podróżują z małymi dziećmi. Folia przyciemniająca będzie zdecydowanie trwalsza i bardziej wytrzymała niż wszelkie ruchome zasłonki. Dzięki przyciemnieniu można również zadbać o prywatność i bezpieczeństwo. Gdy szyby są ciemne, z zewnątrz nie widać rzeczy pozostawionych w samochodzie, co zmniejsza ryzyko kradzieży. Przyciemnione szyby są również bardziej bezpieczne w sytuacji wypadku czy kolizji. Uderzona szyba nie rozsypie się w drobny mak, gdyż w dużej części będzie trzymała ją folia. Zainstalowanie folii przyciemniających ma więc sporo zalet, oczywiście pod warunkiem, że zrobimy to zgodnie z prawem. Jeśli przesadzimy z przyciemnianiem przednich szyb, może się to zakończyć sporym mandatem w sytuacji kontroli drogowej.

Jak przyciemnić szyby?

Przyciemnianie szyb można wykonać samodzielnie za pomocą odpowiednio dopasowanej folii o wysokich parametrach i jakości. Jednak warto mieć świadomość, że wymaga to dużej precyzji i umiejętności. Lepszym rozwiązaniem będzie zlecenie tego rodzaju usługi profesjonalnej firmie, która ma doświadczenie, pracuje na sprawdzonych foliach i jest w stanie szybko i sprawnie zmienić wygląd i funkcjonalność naszego auta na lepsze. przyciemnianie szyb Gdańsk to propozycja dla osób, które poszukują wysokiej jakości usług na terenie Gdańska. Wieloletnie doświadczenie fachowców, a także umiejętność dopasowania się do potrzeb klientów to gwarancja, że usługa zostanie wykonana tak, jak trzeba.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>