Przenośniki transportowe – wymagania czystości dawniej i dzisiaj

food-2726345_960_720Lata 70-te były latami kluczowymi dla licznych rozwoju tworzyw sztucznych do zastosowań taśm transportowych w branży spożywczej. Kiedyś były używane w puszkach, butelkowaniu i trudnych warunkach, łańcuchy z płaską górą były wcześniej wykonane ze stali lub stali nierdzewnej. Zaprojektowane w celu zminimalizowania ciśnienia i możliwości czyszczenia linii wodą z mydłem, plastikowy łańcuch z płaską górą stał się szeroko stosowany. Tworzywa sztuczne nałożone na powierzchnie nośne lub paski ścieralne, zmniejszające tarcie i pozwalające na dłuższe długości i elastyczność, stały się całkowicie nowym segmentem w transporcie. Z tego projektu powstały pierwsze taśmy mające modułową konstrukcję, pozwalającą na różne szerokości i długości oraz kompozycje.

Tego rodzaju pasy modułowe zastąpiły wiele taśm stalowych, tkaninowych i syntetycznych ze względu na wiele zalet, jakie oferują w zakresie:

  • trwałości,

  • łatwości czyszczenia,

  • łatwości naprawy i wymiany.

Niektórzy dostawcy oferują szereg formowanych wersji, które mogą zapewnić podnoszenie, indeksowanie, identyfikację, przechowywanie produktów i liczne aplikacje do automatyzacji linii produkcyjnej. Warto też spojrzeć na https://primacon.pl/pl/25/przenosniki-tasmowe poszukując nowoczesnych rozwiązań.

Przenośniki transportowe w branży spożywczej – co było później?

Nowszym wynalazkiem w jest ciągły pas, który zawiera boki nośne napędzane przez śledzenie i tarcie. Przenośniki mogą wymagać funkcji, takich jak otwory czyszczące, dysze rozpylające, podnośniki taśm oraz łatwo usuwalne elementy drogi przenoszenia i powrotu. Standardowe elementy sanitarne powinny obejmować podpórki elementów montowanych na ramie, podpory sanitarne i zmywalne znamionowe elementy przenoszenia mocy.

Konstrukcja przenośników powinna być pozbawiona występów, półek, szczelin, wydrążonych cylindrów i generalnie umożliwiać projektowi uwolnienie się od zanieczyszczeń z normalną ostrożnością. Podczas gdy niektóre zastosowania wymagają bardziej rygorystycznych metod, takich jak przetwarzanie mięsa, drobiu, ryb i produktów trudnych do czyszczenia, wiele przenośników wymaga ekstremalnego czyszczenia pod kątem obecności alergenów, czasami wymagając całkowitego usunięcia taśm i odkażania poza przenośnikiem. Bowiem mimo tego, że że zakład ma surowe wymagania w zakładzie i tylko dlatego, że witryna wydaje się spełniać Twoje standardy, nie można rezygnować z dodatkowych środków ostrożności.

Planuj z wyprzedzeniem

Wszystkie te postępy prowadzą do bardziej higienicznych wersji taśm transportowych. Większość linii produkcyjnych obsługuje różne rozmiary pojemników, opakowań i naprzemiennych produktów w tym samym systemie. W dzisiejszych czasach inżynierowie i kierownicy zakładów muszą określić przenośniki, które dostosowują się do wielu produktów na jednej linii. Może to obejmować zmienne prędkości linii, przezbrojenie, zmiany wysokości, skręty, zakręty, przekierowania, indeksowanie, sortowanie, scalanie i wiele więcej – wszystko podczas poruszania się w wymaganym kierunku lub wymaganym procesie.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>