Wiadome jest, że we współczesnych czasach istotna jest kondycja jak i wygląd zewnętrzny do czego wszyscy starają się przyłożyć. Pomocne przy uzyskaniu super sylwetki i kondycji jest siłownia. Jednakże założenie takiej siłowni może być utrudnione z uwagi na przepisy BHP. Jednakże obecnie obowiązujące przepisy nie wskazują szczegółowych wymagań, które powinna spełniać siłownia.
Przy zakładaniu siłowni warto zapoznać się z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 z późn. zm.). W ustawie tej znajdują się dokładne wymagania co do zakładów fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu czy odnowy biologicznej.
Wcześniej obowiązujące przepisy, czyli rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. Nr 31, poz. 273) określało takie minimum dotyczące wyposażenia siłowni jak obowiązek umieszczenia w niej szatni, która powinna być dopasowana do maksymalnej liczby osób korzystających z siłowni, ale powinno to być minimum 0,5 m2 wolnej powierzchni podłogi na osobę. W szatniach powinny znaleźć się takie elementy jak miejsca do siedzenia, szafki lub wieszaki na odzież(oczywiście oddzielnie dla każdego). Szatnie powinny być osobne dla mężczyzn i kobiet. Dodatkowo w szatni powinno być zlokalizowane pomieszczenie sanitarne, do którego byłby bezpośredni dostęp z szatni, posiadałby co najmniej 1 natrysk dla 10 osób, 1 umywalkę dla 10 osób i 1 ustęp. Pomieszczenie siłowni powinno posiadać klimatyzację lub wentylację mechaniczną z wydajnością przepływu powietrza zewnętrznego w ilości co najmniej 100 m3/godzinę na jedną osobę(oczywiście przy uwzględnieniu możliwej liczby osób korzystających z siłowni.
Obecnie decydując się na utworzenie klubu fitness powinno zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa, na które składają się takie akty prawne jak rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 1994 oraz 2002 roku dotyczące wymogów budowlanych, rozporządzenia Ministra Zdrowia i inne. Podstawowe zasady przy zakładaniu siłowni to zlokalizowanie w odrębnym budynku lub lokalu, ewentualnie być wyodrębnioną częścią budynku lub lokalu. W przypadku wymogów sanitarno-budowlanych siłownia powinna spełniać warunki prowadzenia zakładów odnowy biologicznej. Należy także pamiętać o przygotowaniu pokoju socjalnego dla personelu, gdzie miejsce znajdą szafki lub wieszaki na odzież oraz rzeczy osobiste. Stosując się do wskazanych przepisów należy przy powierzchni 1000m2, która jest przeznaczona na siłownię ok. 500m2 przeznaczyć na sanitariaty, szatnie, natryski czy recepcję i pomieszczenia socjalne dla pracowników.
Wydzielone pomieszczenia w siłowni powinny posiadać określoną wysokość, czyli od podłogi do sufitu co najmniej 3,3 m. Lokal, gdzie zlokalizowano siłownię powinien być przyłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej czy korzystać z własnego ujęcia wody. W pomieszczeniach tych powinien być ustanowiony całkowity zakaz palenia tytoniu.
Otwierasz własną siłownię? Pomyśl o tym aby zamontować w niej park trampolin szczególnie polecany osobom zestresowanym pracą. Ciekawą ofertę znajdziesz na stronie http://parktrampolinowy.pl/oferta/