Prawo pracy – czego dokładnie dotyczy?

study-2746004_1280

Kiedy podejmujemy pracę, zazwyczaj nie orientujemy się w przepisach. Warto jednak znać pewne podstawy, aby orientować się w pracowniczych prawach i przywilejach. Wówczas może nam to bardzo ułatwić życie na ścieżce naszej kariery. Będziemy też mniej zestresowani, a to dobrze wpłynie na wykonywane przez nas zadania.

Ważny akt prawny

Podstawowym miejscem, gdzie możemy sprawdzić wszystkie nasze wątpliwości związane z pracą, jest „Kodeks Pracy”. Znajdziemy w nim prawa pracownika i właściciela oraz ich obowiązki. Obecnie wciąż obowiązuje jego wersja z 1974 roku. Samo prawo pracy to wszelkie normy pracy dotyczące zarówno pracodawcy, jak i pracownika. Wśród tych norm wyróżnić można między innymi kodeks pracy, układy zbiorowe pracy, akty wykonawcze czy ustawy oraz wszelkie regulaminy, statuty czy porozumienia, gdzie określono wszystkie prawa i obowiązki obu stron.

Prawo pracy, choć bardzo istotne, przede wszystkim nie mogłoby istnieć bez Kodeksu pracy. Mowa tam między innymi o wysokości świadczeń, wynagrodzeniach, czasie pracy, urlopie dla każdego pracownika, bezpieczeństwie pracy, odpowiedzialności materialnej pracowników oraz odpowiedzialności za wykroczenia. Całość zawiera 15 istotnych działów.

Kogo to obowiązuje?

Prawo pracy dotyczy zarówno pracownika, jak i pracodawcy. Niestety, według obowiązujących obecnie przepisów osoby na umowie – zlecenie czy umowie o dzieło nie są objęte ustaleniami Kodeksu pracy. Jedynie osoby posiadające umowę o pracę mogą skorzystać z tych ustaleń i bezpośrednio się do nich odnosić. Obecnie co jakiś dokonuje się zmian w prawie pracy. Aby być na bieżąco ze wszystkimi ustaleniami, warto sprawdzać Internetowy System Aktów Prawnych. Publikuje się tam uaktualnione wersje i informacje zawsze są potwierdzone. Dodatkowo pojawiają się tam również orzeczenia pochodzące z Trybunału Konstytucyjnego. Główny Inspektorat Pracy też informuje na bieżąco o wszystkich zmianach.

Prawo pracy jest niezwykle potrzebnym elementem, bowiem sprawdza się w sytuacjach wszelkich sporów na linii pracodawca – pracownik. W ten sposób można zaoszczędzić więcej czasu, bowiem wszystko jest jasne i czytelne. Dzięki prawu pracy dowiemy się między innymi, kiedy pracodawca nie może nam wypowiedzieć umowy. Chyba wszyscy doskonale wiedzą, że takim powodem jest ciąża czy urlop macierzyński. Warto też wiedzieć, że na 4 lata przed emeryturą nasz pracodawca nie może nas zwolnić, jeśli pracowaliśmy u niego wystarczająco długo. Wszystkie te zasady bardzo pomagają w niejasnych i trudnych sytuacjach, zatem pracownik i pracodawca są odpowiednio chronieni.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>