Praca w turystyce – ciężka harówka czy rekreacja i odprężenie na etat?

pexels-photo-723240

Panuje powszechne przekonanie, że osoby zatrudnione w branży turystycznej mają płatne wakacje. Czy tak faktycznie jest? Jak wygląda praca w turystyce? Sprawdzamy!

Praca w branży turystycznej to marzenie bardzo wielu osób. Skąd jednak tak ogromne zainteresowanie pracą związaną z turystyką? Spowodowane jest to powszechnym przekonaniem, że są to zajęcie z gatunku tych, których wykonywanie to czysty relaks i ciągłe wakacje. Niestety w tym momencie co niektórych rozczarujemy, ponieważ rzeczywistość bywa bardzo daleka od ideału. Branża ta jest bardzo trudna i wymagająca, więc wszyscy, którzy oczekują sowitej zapłaty za rekreację, szybko przeżyją rozczarowanie.

Perspektywy pracy w branży turystycznej

hotel władysławowoBranża turystyczna oferuje bardzo szerokie możliwości zatrudnienia. Pracować można jako rezydent biura podróżnego za granicą, gdzie do naszych obowiązków będzie należeć organizowanie transportu oraz samego pobytu klientów biura. Do obowiązków rezydenta należy także monitorowanie sytuacji klientów, pomaganie w zakwaterowaniu oraz sprawdzanie ich bezpieczeństwa, a w razie problemów, pomoc w rozwiązywaniu sporów. Czasami to także w geście rezydenta leży pełnienie funkcji pilota oraz animatora lokalnych wycieczek. Nie da się ukryć, że praca rezydenta okupiona jest wieloma wyrzeczeniami, głównie kilkumiesięczną lub kilkuletnią rozłąką z rodziną i krajem. Branża turystyczna potrzebuje także przewodników oraz pilotów wycieczek. Aby móc pracować w tym zawodzie, trzeba nie tylko wykazać się dobrą znajomością historii poszczególnych miast Polski, ale także umieć je przedstawić w ciekawy sposób. Jeśli w ciągu jednego dnia przyjdzie nam oprowadzić kilka wycieczek po tych samych miejscach, to można już się trochę znudzić. Sporo osób zatrudnionych w branży turystycznej to pracownicy biurowi agencji podróży. Aby móc pracować w takiej agencji trzeba znać języki obce, być komunikatywnym i mieć umiejętności sprzedażowe.

Jaka jest prawda o pracy w turystyce?

Prawda jest taka, że praca w branży turystycznej to ciężki kawałek chleba. W zależności od zajmowanego stanowiska trzeba spełnić liczne kryteria i być gotowych na wyrzeczenia. W rzeczywistości nie każdy, kto marzy o zatrudnieniu w branży, je znajdzie. Poza tym warto mieć świadomość, że w branży turystycznej, zwłaszcza przy pracy za granicą, oczekiwana jest dyspozycyjność. Osoby, które myślą, że praca będzie świadczona tylko po osiem godzin dziennie, a pozostały czas będą mogli wykorzystać na rekreację, są w wielkim błędzie. Nigdy tak naprawdę nie wiadomo, kiedy trzeba pomóc klientom biura przebywającym na wakacjach. Lekko nie mają także pracownicy agencji i biur turystycznych w naszym kraju. Muszą pracować z bardzo różnymi klientami, często trudnymi i wymagającymi, a to wcale nie bywa łatwe. Dlatego, jeśli ktoś jeszcze ma wątpliwości, że praca w turystyce nie należy do najłatwiejszych, powinien aplikować na wymarzone stanowisko, by się o tym przekonać osobiście.

Artykuł opracowany wspólnie ze stroną bieszczady.land.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>