Praca w sklepie odzieżowym (część 2): Tkaniny używane do produkcji odzieży sportowej – nazwy, rodzaje i właściwości

blur-1850082_960_720

Ubrania sportowe mają nieco inne zadanie niż zwykłe ubrania, które nosimy na co dzień. Przede wszystkim, muszą być tak wykonane, by nie krępowały ruchów, umożliwiały wykonywanie nawet najbardziej skomplikowanych ćwiczeń, a jednocześnie powinny być atrakcyjne wizualnie. To jednak nie wszystko – bardzo ważny jest również materiał, z jakiego wykonana jest odzież sportowa. Nie mogą to być zwykłe tkaniny, z których szyje się casualową, codzienną odzież.

Choć w codziennych ubraniach liczy się przede wszystkim naturalność tkanin, nieco innymi potrzebami rządza się ubrania sportowe. Najczęściej wykonane są one ze sztucznych materiałów, których zalety przydają się podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Warto więc pamiętać, że sztuczne tkaniny wcale nie są takie złe i owiane kiepska sławą, jak nam się wydaje. Stroje sportowe wykonane z naturalnych tkanin mogą okazać się kiepskie i nie będą spełniać naszych oczekiwań. Tym bardziej nie uciekajmy całkowicie od takich materiałów, jak poliester czy polipropylen.

Wiele zalet sztucznych materiałów

Poliester jest najczęstszym materiałem, z którego wykonuje się odzież sportową. Ta syntetyczna tkanina jest przede wszystkim lekka, a jednocześnie bardzo wygodna i funkcjonalna. Nie nasiąka wodą, dzięki czemu nie absorbuje potu, a jednocześnie nie powoduje nasiąkania deszczem czy wilgocią, gdy uprawiamy sport na świeżym powietrzu. Co więcej, poliester nie traci swoich barw pod wpływem promieni słonecznych, dzięki czemu doskonale wygląda nawet po wielu miesiącach użytkowania. Poliester jest też stosunkowo tani i wykonuje się z niego różnego rodzaju odzież – od koszulek czy spodenek sportowych, aż po bieliznę.

Wybór jest dosyć duży, dzięki czemu każdy może bez problemu znaleźć takie ubrania, które w stu procentach spełnią jego oczekiwania. Dużym powodzeniem w tworzeniu odzieży sportowej cieszy się również polipropylen, sztuczny materiał, z którego wykonuje się najczęściej odzież i bieliznę termoaktywną. Jedynym minusem polipropylenu jest fakt, że może on blaknąć pod wpływem słońca. Jeśli jednak używamy tego materiału na przykład w przypadku bielizny, blaknięcie nie powinno być żadną niedogodnością.

Materiały chroniące przed deszczem i wilgocią

Dużą popularnością i prawdziwym odkryciem ostatnich lat jest materiał typu softshell, który jest wykorzystywany przede wszystkim do szycia odzieży wierzchniej. Kurtki typu softshell są lekkie, wygodne, umożliwiają skórze oddychanie, a jednocześnie chronią przed wiatrem, chłodem, wilgocią i wodą deszczową. Są doskonałym rozwiązaniem w przypadku osób, które uprawiają sport na świeżym powietrzu i w trudnych warunkach atmosferycznych.

Kurtki i bluzy softshell zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i sprawiają, że skóra się nie poci. Nawet po wielu godzinach spędzonych w lekkiej kurtce można czuć się dobrze, świeżo i wygodnie. Gdy planujemy kupować odzież sportową, zawsze warto zwracać uwagę nie tylko na jej wygląd czy modny fason, ale przede wszystkim na dobry materiał oraz wysoką jakość wykonania. Lepiej wydać nieco więcej, ale kupić dobrą, wytrzymałą i sprawdzoną odzież, niż oszczędzać i kupić ubrania sportowe, które nie będą spełniały oczekiwań i po jednym sezonie będą już do wyrzucenia.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>