Praca w sklepie odzieżowym (część 1): Jak prać, suszyć i prasować ubrania aby zachować je w dobrej formie na dłużej?

store-984393_960_720

Bardzo często zdarza się, że nowo kupione ubrania doskonale się prezentują i wyglądają efektownie jedynie do pierwszego prania. Nie zawsze jest to efekt kiepskiej jakości materiałów, z jakich te ubrania zostały uszyte. Często tkaniny niszczą się w wyniku niewłaściwego ich użytkowania i prania Warto więc dbać o swoją garderobę, gdyż wtedy będzie nam służyła w niezmienionym stanie przez długi czas.

Prawidłowe pranie i suszenie ubrań przedłuża ich trwałość i wytrzymałość. Działa tu prosta zasada – jak dbasz, tak masz. Osoby, które nie pilnują prawidłowego prania i wszystko jak leci wrzucają do pralki, muszą liczyć się z tym, że ich ubrania szybko będą się niszczyć, mechacić, tracić kolor i zniekształcać się. Wtedy nie trzeba długo czekać, by nawet dobrej jakości tekstylia straciły na wyglądzie i nie nadawały się do noszenia dłużej niż przez jeden sezon. Warto więc już od razu po zakupie zadbać o to, by nie tylko prawidłowo użytkować tkaniny, ale również odpowiednio je prać.

Warto dokładnie czytać wszystkie metki na ubraniach

Po zakupie ubrania, a jeszcze przed pierwszym praniem, warto dobrze zapoznać się z informacjami zawartymi na metce. Można tam znaleźć między innymi wiedzę na temat tego, z czego dane ubrania są wykonane i w jaki sposób należy je prać czy prasować. W zależności od rodzaju tkaniny ustawia się bowiem odpowiedni program w pralce.Nieczytanie metek jest najczęstszym powodem niszczenia ubrań podczas prania czy późniejszego prasowania. Wiele osób z przyzwyczajenia i wygody pierze ubrania zawsze na jednym programie, nie zwracając uwagi na to, że poszczególne tkaniny wymagają zupełnie innej temperatury prania.

Naturalne, bawełniane tkaniny można prać w wysokiej temperaturze i z dużą ilością obrotów. Natomiast tkaniny delikatne wymagają niewielkiej temperatury i nie lubią zbyt silnego wirowania. Jeśli będą niewłaściwie prane, już po pierwszych kilku praniach ich wygląd będzie pozostawiał wiele do życzenia. Nie brakuje tez ubrań, które są wykonane z delikatnych i bardzo wrażliwych materiałów, które należy prać ręcznie.

Kiedy warto skorzystać z pralni chemicznej

Niskiej jakości tanie materiały najczęściej pierze się po prostu w pralce . Jeśli mamy ubrania doskonałej jakości i jednocześnie dużych gabarytów, takich jak garnitury, kurtki czy płaszcze, nie należy prać ich w pralce, gdyż można praktycznie od razu je zniszczyć. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług pralki chemicznej, dzięki czemu ubrania trafią w ręce profesjonalistów, którzy doskonale wiedzą, jak postępować z wymagającymi materiałami.

Poza samym praniem, bardzo ważne jest również suszenie tkanin i ich późniejsze prasowanie. W przypadku wielu ubrań wystarczy odpowiednie rozwieszenie, aby nie było konieczności ich późniejszego prasowania. Wiele materiałów nie lubi wysokich temperatur i po dotyku żelazka od razu zniekształcają się lub nawet palą. Dobrze jest wiec takie delikatne tkaniny prasować przez cienką bawełnianą szmatkę, dzięki czemu pozbędziemy się wszelkich zagnieceń czy załamań materiału, a jednocześnie unikniemy zniszczenia ubrania.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

2 komentarzy

  1. Bogdan pisze:

    W moim sklepie odzieżowym, który kiedyś prowadziłam czasami ludzie pytali o naszywki – takie na ubrania lub plecaki. Wydaje mi się to ciekawym pomysłem na wzbogacenie oferty.

  2. Sasza pisze:

    Jeśli chcecie kupić nową pralkę, warto przed wybraniem się do sklepu uzbroić się w nieco wiedzy w tym temacie. Ja właśnie kupiłam nową pralkę i jestem bardzo zadowolona. Ale zanim wybrałam się do sklepu AGD, zajrzałam na https://swiatpralek.pl/ i sporo naczytałam się porad i informacji na temat różnych marek i modeli. Polecam lekturę, bo naprawdę pomaga w wvborze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>