Praca w Niemczech – o czym warto pamiętać?

aObraz2Wyjazd do pracy za granicę to spora szansa na lepszy byt oraz wyższe zarobki. Jednak nie wystarczy wyłącznie wyjechać i liczyć na to, że zagraniczni pracodawcy rzucą się na Ciebie z niesamowitymi ofertami pracy.

Jeżeli chcesz pracować w Niemczech, przedstawiamy listę najważniejszych spraw, o których warto pamiętać. Zaczynajmy!

Znajomość języka obcego – klucz do sukcesu

W większości przypadków znajomość języka obcego znacznie poprawi Twoją pozycję na rynku. Niewielu pracowników porozumiewa się w tym języku choćby na konwersacyjnym poziomie, dlatego taka umiejętność pozwoli Ci wyróżnić się z tłumu.

Praca w Niemczech nie zawsze musi wymagać komunikacji po niemiecku. Wielu naszych rodaków wyjeżdża do miejsc, w których żyje i mieszka spora grupa Polonii. W ten sposób dużo łatwiej odnaleźć się w zagranicznych realiach, jednak takie wyjście niekoniecznie musi mieć same plusy.

Otaczanie się osobami, które mówią w Twoim języku utrudnia naukę języka obcego. Z tego powodu wielu pracowników ma później problem ze zmianą pracy (wymagania językowe) lub awansem na wyższe stanowisko. Dlatego przed wyjazdem warto pamiętać o tym, że opłaca się już wcześniej zadbać o choćby podstawową znajomość obcego języka – może stać się ona kluczem do wyższych zarobków i lepszej pracy.

Pozwolenie na pracę – czy trzeba mieć?

Polityka migracyjna wielu krajów zabrania wykonywania pracy osobom, przyjeżdżającym z zagranicy. Wymagane jest uzyskanie stosownego pozwolenia czy wizy, która zezwala na pracę zarobkową. Jak sytuacja wygląda w Niemczech?

Z uwagi na to, że Polska należy do Unii Europejskiej, wszyscy obywatele państw członkowskich mogą bez przeszkód wykonywać pracę na terenie innego państwa, należącego do wspólnoty. Oznacza to, że:

  • możesz swobodnie pracować za granicą w dowolnym państwie UE,
  • nie potrzebujesz wizy pracowniczej ani zezwolenia na pracę,
  • możesz bez przeszkód zmieniać miejsce pracy, nie tracąc pozwolenia.

Inaczej sprawa ma się z Wielką Brytanią. W styczniu 2021 roku w życie weszły nowe przepisy, które spowodowały, że UK nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Po zakończeniu okresu przejściowego praca dla imigrantów w tym kraju jest możliwa wyłącznie na podstawie określonego statusu rezydenta lub wizy, zezwalającej na pracę. Z tego powodu wielu naszych rodaków zdecydowało się na pracę w Niemczech. Warto zatem pamiętać o wymaganiach prawnych, związanych z pracą poza granicami naszego kraju.

Konkurencja na rynku pracy – jak zdobyć dobre stanowisko?

Wiele osób zapomina o tym, że nie wystarczy wyjechać za granicę, by dostać pracę z zarobkami na poziomie kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście dużo łatwiej jest znaleźć pracę, w której zarobki będą równowartością lub przekroczą Twoje dotychczasowe wypłaty w Polsce. Jeżeli jednak porównasz koszty życia w obu krajach okaże się, że co miesiąc w Twoim portfelu zostaje mniej pieniędzy.

Aby w pełni wykorzystać potencjał pracy za granicą, przygotuj ciekawe i wyróżniające się CV. Wiele osób powtarza to do znudzenia, jednak często trafia się na przykłady takich dokumentów, które są po prostu źle zrobione. Warto zadbać o swoje szanse już na samym początku.

Pamiętaj też o rozwoju. Oczywiście dużo łatwiej jest wybierać stanowiska w zakresie Twoich umiejętności, jeżeli jednak potrzebujesz się czegoś nauczyć, by zdobyć choćby nieco lepszą pracę, warto podjąć takie wyzwanie.

Przydatne w tym względzie mogą okazać się:

  • zawodowe kursy doszkalające,
  • międzynarodowe certyfikaty, poświadczające posiadane przez Ciebie umiejętności,
  • intensywne kursy językowe,
  • wykorzystanie materiałów, dostępnych w Internecie,
  • kontakt z osobami, które pracują za granicą od dłuższego czasu.

Warto wykorzystać każdą szansę, która pojawia się na Twojej drodze. Może się okazać, że niewielki wysiłek na początku sprawi, że Twoja miesięczna wypłata będzie zdecydowanie wyższa, a Twój wyjazd opłacalny.

Podsumowanie

Aby w pełni wykorzystać wyjazd do pracy do Niemiec, pamiętaj o głównych trzech rzeczach:

  • znajomości języka,
  • sytuacji prawnej,
  • konkurencji na rynku pracy.

Przed każdym wyjazdem warto upewnić się, że nic nie zmieniło się lub że posiadasz wystarczające kwalifikacje, by zdobyć dobrą pracę. Życzymy powodzenia!

Czy da się zdobywać klientów poprzez Linkedin?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>