Praca w Niemczech – dobre miejsca pracy również dla kobiet

Szukasz pracy i nie możesz jej znaleźć w Polsce mimo licznych aplikacji? A może praca za granicą? Praca w Niemczech dla kobiet może być dobrym rozwiązaniem dla kobiet. Dowiedz się, jakie są najlepsze możliwości pracy dla kobiet w tym fascynującym kraju!

W ostatnich dziesięcioleciach kobiety poczyniły ogromne postępy na rynku pracy, a Niemcy nie są tu wyjątkiem. W rzeczywistości w Niemczech jest wiele dobrych miejsc pracy dla kobiet. Niezależnie od tego, czy jesteś zainteresowany karierą w biznesie, czy w inżynierii, istnieje idealna praca dla Ciebie. Przeczytaj więcej o najlepszych zawodach dla kobiet w Niemczech!

dream-job-g4d304693c_1280

Informacje ogólne dla wnioskodawców z zagranicy

Kandydaci z zagranicy powinni być świadomi, że mogą potrzebować pozwolenia na pracę lub wizy, aby pracować w Niemczech. Nie dotyczy to wnioskodawców z Polski, gdyż obywatele UE są zwolnieni z tego wymogu.

Po co najmniej pięcioletnim nieprzerwanym pobycie w Niemczech cudzoziemcy automatycznie nabywają prawo do stałego pobytu. Certyfikat stałego pobytu można uzyskać od właściwego organu. Ponadto możliwe jest nabycie obywatelstwa niemieckiego, a więc zarówno polskiego, jak i niemieckiego.

Poszukiwanie pracy w Niemczech

Dzięki swobodnemu przepływowi pracowników w ramach UE, niemiecki rynek pracy jest swobodnie dostępny dla członków UE. Ponadto Unia Europejska oferuje osobom poszukującym pracy wsparcie i możliwości finansowania.

Sieć współpracujących ze sobą agencji zatrudnienia w celu wspierania swobodnego przepływu pracowników – w skrócie EURES – została założona w 1994 roku i ma na celu zapewnienie, że obywatele UE nie znajdą się w niekorzystnej sytuacji na rynku pracy. Różnice kulturowe, bariery językowe, przepisy prawa pracy, nieuznawanie szkoleń czy przeszkody biurokratyczne są pokonywane z pomocą EURES. Sieć, której członkiem jest również Federalna Agencja Pracy, oferuje swoim członkom programy wsparcia, ogólnoeuropejskie możliwości zatrudnienia i doradztwo.

Składanie wniosków w Niemczech

Gdy w firmie brakuje pracowników, publikowane jest ogłoszenie o pracę. Dawniej ogłoszenia o pracę pojawiały się głównie w gazetach i dziennikach regionalnych. W dzisiejszych czasach portale i strony internetowe z ofertami pracy są mocno eksploatowane. Ze względu na pandemię Corony, wnioskodawcom nie zaleca się już wysyłania papierowych aplikacji pocztą. Odpowiednie dokumenty można złożyć online, często wystarczy CV i krótki list motywacyjny.

Znalezienie właściwej pracy

Ważne jest, aby kandydaci z zagranicy spełniali wymagania podane w ogłoszeniu. Od kandydatów często wymaga się posiadania określonych kwalifikacji lub umiejętności, aby mieć szansę na zdobycie pracy. Jednak rynek pracy w Niemczech jest tak skonstruowany, że jest bardzo elastyczny, więc masz duże szanse na znalezienie pracy nawet przy zmianie zawodu. Znajomość języka niemieckiego również nie musi być warunkiem koniecznym do podpisania umowy. Wiele start-upów pracuje dziś decentralnie i dopuszcza komunikację w języku angielskim.

Zawody, na które jest zapotrzebowanie w Niemczech

Niemcy mają bardzo niską stopę bezrobocia. W sierpniu 2022 roku tylko 5,6% mieszkańców Niemiec aktywnie poszukiwało pracy. To stawia Niemcy na 52 miejscu na 68 w międzynarodowym porównaniu, co-jest doskonałym wynikiem.

Wiele firm i przedsiębiorstw rozpaczliwie poszukuje wykwalifikowanych pracowników i przyjmuje ich z otwartymi ramionami. W szczególności dotkliwy jest niedobór pracowników w następujących zawodach:

  • Pielęgniarki:System opieki zdrowotnej w Niemczech jest bardzo dobrze rozwinięty. Zakłady opieki zdrowotnej i pielęgniarskiej potrzebują wystarczającej liczby pracowników, aby zapewnić odpowiednią opiekę pacjentom.
  • Lekarze: W Niemczech brakuje dobrych, młodych lekarzy. Ze względu na duże zapotrzebowanie, lekarze z Polski szybko znajdują pracę w szpitalach i innych instytucjach.
  • Rzemieślnicy:Rzemieślnicy zaopatrują przemysł, handel i osoby prywatne w szeroką gamę towarów. Przedsiębiorstwa rzemieślnicze stawiają na wsparcie energetyczne.
  • Inżynier: Przemysł 4.0 automatyzuje wiele procesów i etapów pracy, ale otwiera też nowe perspektywy – inżynierów w Niemczech brakuje.
  • Specjaliści IT:Sektor IT podbija rząd i przebija się do wszystkich branż i sektorów. Istnieje duże zapotrzebowanie na informatyków w różnych dziedzinach i specjalizacjach.
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>