Praca stojąca = praca wymagająca. Jak zadbać o swoje zdrowie w takich warunkach?

standing

Mówiąc o rodzaju prac, często zwraca się uwagę na pracę siedzącą i sposoby, w jakie można dbać o siebie i swoje ciało podczas pracy właśnie w formie siedzącej. Nie każdy jednak pamięta, że praca stojąca również niesie ze sobą skutki dla organizmu. Dziś skupimy się na tym, jak dbać o swoje ciało wykonując pracę w pozycji stojącej, jak to robi 30% społeczeństwa.

Charakterystyka pracy stojącej

Jak wskazują badania, już 1/3 społeczeństwa wykonuje swoje obowiązki w pozycji stojącej. Sposób wykonywania pracy dotyczy głównie pracy na produkcji, w gastronomii i innych zawodach. Dodatkowo należy przyjąć, że wykonując zawodowe obowiązki, nastawiamy się na stanie na nogach przez minimum osiem godzin. Na co głównie skarżą się osoby wykonujące pracę w pozycji stojącej? Głównie jest to ból nóg, zwłaszcza stóp i łydek, skurcze mięśni, bóle kręgosłupa i karku, a długofalowo również żylaki. Nie są to przyjemne objawy, dlatego też osoby stojące w pracy cierpią na ból i dyskomfort większej części ciała, odpowiadającej za utrzymanie ciała w pozycji stojącej.

Jak zadbać o samopoczucie wykonując pracę na stojąco?

Pierwsze, o czym należy pamiętać wykonując pracę stojąco jest zmiana pozycji ciała, wpływająca na poprawę krążenia krwi, a co można wykonywać już w czasie samej pracy. Ważne po samej pracy jest zaplanowanie odpowiedniego wypoczynku, umożliwiającego odpoczynek naszym stopom. Wystarczy kwadrans w pozycji leżącej z nogami powyżej głowy, co wpływa na odpoczynek stóp i przywraca prawidłowe krążenie. Równie dobrze można potraktować nogi kąpielą w chłodnej wodzie, z wybranym kosmetykiem do stóp, pomagającym im odpocząć. Starając się o lepsze samopoczucie własnych stóp można dodatkowo postawić na masaż, niwelujący ból stóp po długim dniu w pracy.

A co z kręgosłupem?

Kręgosłup jest kolejną częścią ciała, która boleśnie odczuwa długotrwałą pracę w pozycji stojącej. Konieczność stania przez kilka, a nawet kilkanaście godzin odbija się na kręgosłupie, zwłaszcza w konieczności schylania się. Dlatego też dobrze jest dopasować wysokość blatu czy też taśmy produkcyjnej to wysokości pracowników, aby możliwie jak najmniej nadwyrężyć kręgosłup. Jednym z bardziej skutecznych sposobów na pomoc obolałemu kręgosłupowi jest regularne pływanie.

Jak sobie radzić w pracy stojącej?

Praca wymagająca codziennie eksploatowania nóg przez kilka czy kilkanaście godzin nie jest przyjemna, jednak istnieje grupa zawodów, która wymaga wykonywania obowiązków właśnie w pozycji stojącej. W takich przypadkach należy znaleźć takie sposoby, które pozwolą skutecznie zniwelować bóle pleców, lędźwi czy nóg. Pierwszym krokiem będzie zmiana rozłożenia środka ciężkości w czasie stania oraz możliwie częste przerwy od stania. Niezawodny będzie również odpoczynek po pracy i możliwość dania odpoczynku naszym nogom. W tym celu pomogą nam proste ćwiczenia i zabiegi, a także systematyczne pływanie, które odciąża cały organizm oraz pozwala się zrelaksować. Dzięki temu przykry ból z pracy na stojąco będzie mniej dokuczliwy.

Informacje zebraliśmy i opracowaliśmy na podstawie rozmowy z rehabilitantem zajmującym się na co dzień problemami narządów ruchu www.c7med.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>