Praca stojąca = praca wymagająca. Jak zadbać o swoje zdrowie w takich warunkach?

standing

Mówiąc o rodzaju prac, często zwraca się uwagę na pracę siedzącą i sposoby, w jakie można dbać o siebie i swoje ciało podczas pracy właśnie w formie siedzącej. Nie każdy jednak pamięta, że praca stojąca również niesie ze sobą skutki dla organizmu. Dziś skupimy się na tym, jak dbać o swoje ciało wykonując pracę w pozycji stojącej, jak to robi 30% społeczeństwa.

Charakterystyka pracy stojącej

Jak wskazują badania, już 1/3 społeczeństwa wykonuje swoje obowiązki w pozycji stojącej. Sposób wykonywania pracy dotyczy głównie pracy na produkcji, w gastronomii i innych zawodach. Dodatkowo należy przyjąć, że wykonując zawodowe obowiązki, nastawiamy się na stanie na nogach przez minimum osiem godzin. Na co głównie skarżą się osoby wykonujące pracę w pozycji stojącej? Głównie jest to ból nóg, zwłaszcza stóp i łydek, skurcze mięśni, bóle kręgosłupa i karku, a długofalowo również żylaki. Nie są to przyjemne objawy, dlatego też osoby stojące w pracy cierpią na ból i dyskomfort większej części ciała, odpowiadającej za utrzymanie ciała w pozycji stojącej.

Jak zadbać o samopoczucie wykonując pracę na stojąco?

Pierwsze, o czym należy pamiętać wykonując pracę stojąco jest zmiana pozycji ciała, wpływająca na poprawę krążenia krwi, a co można wykonywać już w czasie samej pracy. Ważne po samej pracy jest zaplanowanie odpowiedniego wypoczynku, umożliwiającego odpoczynek naszym stopom. Wystarczy kwadrans w pozycji leżącej z nogami powyżej głowy, co wpływa na odpoczynek stóp i przywraca prawidłowe krążenie. Równie dobrze można potraktować nogi kąpielą w chłodnej wodzie, z wybranym kosmetykiem do stóp, pomagającym im odpocząć. Starając się o lepsze samopoczucie własnych stóp można dodatkowo postawić na masaż, niwelujący ból stóp po długim dniu w pracy.

A co z kręgosłupem?

Kręgosłup jest kolejną częścią ciała, która boleśnie odczuwa długotrwałą pracę w pozycji stojącej. Konieczność stania przez kilka, a nawet kilkanaście godzin odbija się na kręgosłupie, zwłaszcza w konieczności schylania się. Dlatego też dobrze jest dopasować wysokość blatu czy też taśmy produkcyjnej to wysokości pracowników, aby możliwie jak najmniej nadwyrężyć kręgosłup. Jednym z bardziej skutecznych sposobów na pomoc obolałemu kręgosłupowi jest regularne pływanie.

Jak sobie radzić w pracy stojącej?

Praca wymagająca codziennie eksploatowania nóg przez kilka czy kilkanaście godzin nie jest przyjemna, jednak istnieje grupa zawodów, która wymaga wykonywania obowiązków właśnie w pozycji stojącej. W takich przypadkach należy znaleźć takie sposoby, które pozwolą skutecznie zniwelować bóle pleców, lędźwi czy nóg. Pierwszym krokiem będzie zmiana rozłożenia środka ciężkości w czasie stania oraz możliwie częste przerwy od stania. Niezawodny będzie również odpoczynek po pracy i możliwość dania odpoczynku naszym nogom. W tym celu pomogą nam proste ćwiczenia i zabiegi, a także systematyczne pływanie, które odciąża cały organizm oraz pozwala się zrelaksować. Dzięki temu przykry ból z pracy na stojąco będzie mniej dokuczliwy.

Informacje zebraliśmy i opracowaliśmy na podstawie rozmowy z rehabilitantem zajmującym się na co dzień problemami narządów ruchu www.c7med.pl.
Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>