Praca na umowę o dzieło – korzyści i wady

young-791849_1280

Umowa o dzieło to umowa o charakterze cywilnoprawnym, w której osoba podejmuje się wykonania dzieła w postaci rzeczy materialnych, np. artystycznych, jak napisanie tekstu piosenki lub namalowanie obrazu czy niematerialnych, jak grafiki internetowe. Dla kogo korzystna jest umowa o dzieło, a jakiego rodzaju ma wady?

Korzyści umowy o dzieło

Umowa o dzieło gwarantuje najwyższe wynagrodzenie netto w porównaniu z umową o pracę czy umową zlecenie. Nie ma w niej określonej godzinowej stawki wynagrodzenia, które otrzymuje się za konkretny i ustalony w umowie rezultat działań. Daje ona również pełną swobodę czasową osobie, która się jej podejmuje. Może ona samodzielnie ustalać sobie grafik czy miejsce, w którym wykonywana jest praca, a nawet zlecić ją innej osobie, jeśli w umowie nie została zawarta informacja o wykonywaniu wszystkich czynności osobiście. Umowa o dzieło może być zawarta z pracownikiem, który jednocześnie zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę lub wykonuje umowę-zlecenie.

Wady umowy o dzieło

Umowy o dzieło nazywane są często „śmieciówkami”, w związku z tym, że pracodawca nie odprowadza od nich składek do ZUS na ubezpieczenia emerytalne, chorobowe, rentowe, wypadkowe i zdrowotne. Z tego też powodu osoby wykonujące umowę o dzieło nie mają prawa do urlopu, dni wolnych, a ich wynagrodzenie nie jest chronione przepisami kodeksu pracy. Osoba realizująca dzieło odpowiada za nie całym swoim majątkiem w pełnej wysokości, a w przypadku ustalenia w umowie wynagrodzenia ryczałtowego, nie może żądać jego podwyżki, nawet jeśli wykonywane są prace dodatkowe lub ponosi inne koszty dla osiągnięcia ustalonego rezultatu. Umowa o dzieło jest więc raczej rozwiązaniem korzystnym dla studentów do 26. roku życia lub osób, które zatrudnione są na stałe na umowie o pracę, a taki rodzaj zatrudnienia traktują jako dodatkowe źródło zarobku.

Dowiedz się więcej o umowie o dzieło i znajdź oferty pracy wynagradzanej w ten sposób na stronach Pracuj.pl.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>