Praca na dwie zmiany – jak rozwiązać problem żywienia?

carlos-lindner-vBQkyo0gHCQ-unsplashPraca zmianowa jest pod wieloma względami niewygodna dla osób, które w taki sposób wykonują swoje obowiązki zawodowe. Niestety, w przypadku wielu firm i zawodów nie da się uniknąć pracy na zmiany. W niektórych firmach są to zmiany poranna i popołudniowa, nie brakuje również miejsc, w których pracuje się na trzy zmiany, także w nocy. Jak w czasie pracy zmianowej rozwiązać problem zdrowego odżywiania? Okazuje się, że nie jest to wcale takie trudne, jak mogłoby się na początku wydawać.

Osoby, które pracują na zmiany mają nieco rozregulowany swój zegar biologiczny. Często pracują w czasie, gdy inni ludzie wypoczywają lub śpią. Czas na sen mają natomiast w ciągu dnia, gdy organizm powinien być na zwiększonych obrotach. Te zawirowania pomiędzy czasem snu i wykonywania obowiązków przekładają się często na problemy ze zdrowym odżywianiem. Zdarza się bowiem, że jemy obiad wieczorem lub w nocy, a nie w ciągu dnia, gdy organizm tego najbardziej potrzebuje. Jeśli jednak chcemy w miarę dobrze funkcjonować, nie można zapominać o regularnych posiłkach. Zbyt duże przerwy między kolejnymi posiłkami mogą się bowiem dosyć szybko odbić na kondycji naszego organizmu.

Zwracaj uwagę na to, co jesz

Pracując na zmiany najczęściej nie mamy czasu na przygotowywanie sobie zdrowych i pełnowartościowych posiłków. Często nie ma też za bardzo możliwości, bo w firmie nie ma kuchni, w której można by sobie odgrzać obiad czy przygotować coś zdrowego do jedzenia. Wielu pracowników radzi sobie poprzez sięganie po różnego rodzaju energetyczne przekąski. Kanapki, ciastka, batoniki, przekąski słone czy inne produkty służące do ciągłego podgryzania nie są dobrym rozwiązaniem dla kogoś, komu zależy na dobrym i pełnowartościowym posiłku. Takie szybkie jedzenie zwykle jest pełne pustych kalorii, niewiele ma natomiast substancji odżywczych i wartościowych składników pokarmowych. Gdy sięgamy po pełną kalorii przekąskę, najczęściej możemy liczyć na szybki wzrost poziomu cukru we krwi. Na pewien, krótki czas, pojawia się przypływ energii i motywacji do działania. Jednak gdy poziom cukru we krwi spada, pojawia się znużenie i jeszcze większa senność oraz zmęczenie. Warto więc szukać możliwości, aby w czasie pracy zjeść w miarę wartościowy posiłek.

Zamawianie jedzenia na wynos

 

W każdym mieście bez problemu można znaleźć wiele restauracji, lokali gastronomicznych i firm cateringowych, w których można zamówić jedzenie z dowozem do zakładu pracy. To dobre rozwiązanie, które pozwala na zjedzenie ciepłego i wartościowego posiłku także wtedy, gdy nie mamy ani chwili na jego przygotowanie. W ofercie firm dowożących jedzenie można znaleźć praktycznie wszystko – od typowych fast foodów, przez kuchnię domową, aż po dania, które w stu procentach spełniają zasady zdrowego i pełnowartościowego odżywiania. Jeśli chcemy odżywiać się w miarę różnorodnie, warto sięgać po różne formy obiadów, a nie codziennie zamawiać sobie dokładnie to samo. Nawet najlepsze jedzenie może się bowiem znudzić, jeśli jest serwowane codziennie. Dobrą opcją dla wygłodniałych pracowników zmianowych może być pyszna, sycąca i pełna dobrych składników pizza. Pizzeria Wrocław to propozycja dla osób, którym zależy na jakości i doskonałym smaku. Wybór w ofercie różnych rodzajów pizzy jest na tyle duży, że każdy może znaleźć sobie coś na miarę własnych upodobań smakowych.

Polecamy:
Praca w Austrii – współpracuj z agencją Martin Leasing Jobs

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>