Praca na akord

Bardzo często zwłaszcza w ofertach pracy sezonowej pojawia się przy warunkach finansowych słowo akord. Jest to system wynagrodzenia na podstawie ilości wykonanej pracy. Znaczy to tyle ,że pracodawca niezależnie od czasu w jakim wykonujemy pracę, zapłaci nam za to ile zrobiliśmy. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie dla doświadczonych pracowników, którzy mają wprawę w wykonywaniu określonej pracy. Gorzej mają Ci, którzy dopiero się uczą, w tym samym czasie mogą zarobić znacznie miej niż inni. Zatrudnieni na akordowy system zapłaty często obawiają się, że nie wyrobią danej normy i nie otrzymają wypłaty.

W takich przypadkach pracownik powinien mieć zagwarantowaną płacę minimalną . Przy pracy akordowej obowiązuje oczywiście zasada 8 godzinnego dnia pracy oraz 40 godzin w tygodniu. Wszelkie nadgodziny oraz praca w dni wolne powinna być dodatkowo płatna. W zakładach, w których stosuje się taki sposób wynagradzania wprowadza się jednocześnie normę pracy, czyli czas niezbędny na wykonanie danej czynności albo liczbę produktów, która powinna być zrobiona podczas 1 godziny pracy. Nie można podnosić normy jeśli ktoś osiąga wysokie wyniki. Taka sposób rozliczania się z pracownikami jest możliwy tylko wtedy kiedy da się policzyć zlecone zadanie. Nie możliwe było by takie wynagrodzenie za pracę w szkole czy szpitalu.

Bardzo chętnie wprowadza się go przy zbiorach owoców – praca i warzyw a także w budownictwie. Pracownicy firm budowlanych którzy mają płacone za godzinę mogą często wykorzystywać sytuację i specjalnie opóźniać zakończenie pracy. Zapłata za wykonany etap mobilizuje ich do sprawnego wykonywania pracy. W ten sposób pracodawca ma większą pewność, że budowa zostanie zakończona na czas. Jeśli tylko wykonane zadanie spełni wymogi jakościowe obie strony będą zadowolone.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>