Praca na akord

Bardzo często zwłaszcza w ofertach pracy sezonowej pojawia się przy warunkach finansowych słowo akord. Jest to system wynagrodzenia na podstawie ilości wykonanej pracy. Znaczy to tyle ,że pracodawca niezależnie od czasu w jakim wykonujemy pracę, zapłaci nam za to ile zrobiliśmy. Jest to na pewno lepsze rozwiązanie dla doświadczonych pracowników, którzy mają wprawę w wykonywaniu określonej pracy. Gorzej mają Ci, którzy dopiero się uczą, w tym samym czasie mogą zarobić znacznie miej niż inni. Zatrudnieni na akordowy system zapłaty często obawiają się, że nie wyrobią danej normy i nie otrzymają wypłaty.

W takich przypadkach pracownik powinien mieć zagwarantowaną płacę minimalną . Przy pracy akordowej obowiązuje oczywiście zasada 8 godzinnego dnia pracy oraz 40 godzin w tygodniu. Wszelkie nadgodziny oraz praca w dni wolne powinna być dodatkowo płatna. W zakładach, w których stosuje się taki sposób wynagradzania wprowadza się jednocześnie normę pracy, czyli czas niezbędny na wykonanie danej czynności albo liczbę produktów, która powinna być zrobiona podczas 1 godziny pracy. Nie można podnosić normy jeśli ktoś osiąga wysokie wyniki. Taka sposób rozliczania się z pracownikami jest możliwy tylko wtedy kiedy da się policzyć zlecone zadanie. Nie możliwe było by takie wynagrodzenie za pracę w szkole czy szpitalu.

Bardzo chętnie wprowadza się go przy zbiorach owoców – praca i warzyw a także w budownictwie. Pracownicy firm budowlanych którzy mają płacone za godzinę mogą często wykorzystywać sytuację i specjalnie opóźniać zakończenie pracy. Zapłata za wykonany etap mobilizuje ich do sprawnego wykonywania pracy. W ten sposób pracodawca ma większą pewność, że budowa zostanie zakończona na czas. Jeśli tylko wykonane zadanie spełni wymogi jakościowe obie strony będą zadowolone.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>