Praca mobilna – zalety i wady

szukam-epracy

Praca mobilna zyskuje coraz większą popularność. W dobie łatwego dostępu do Internetu nie powinno to nikogo dziwić – pracując zdalnie, w zaciszu własnego domu, zyskujemy niezależność i wolność. Z punktu widzenia pracodawcy lub zleceniodawcy to również korzystne rozwiązanie, bo pozwala na znaczące ograniczenie kosztów zatrudnienia tj. kosztów wykonania pracy, którą zamiast pracownikom można z powodzeniem powierzyć pracującym zdalnie freelancerom. Jednak praca mobilna ma też swoje wady. 

Jakie są jej jasne i ciemne strony?

Zalety pracy mobilnej

Osoby pracujące mobilnie (zdalnie) cenią sobie przede wszystkim możliwość swobodnego zarządzania własnym czasem. Pracę tego typu można z powodzeniem wykonywać o dowolnej porze dnia lub nocy, i to w dowolnym miejscu – w domu, w bibliotece, w biurze coworkingowym.

Kolejną zaletą pracy zdalnej jest eliminacja dojazdów do miejsca pracy, co daje możliwość zaoszczędzenia w ciągu dnia nawet kilku godzin.

Pracując przez internet, nie narażamy się na presję wywieraną przez pracodawcę i zakłócanie spokoju przez współpracowników.

Taką pracę można praktycznie dowolnie zorganizować.

Wady pracy mobilnej

Zalety pracy mobilnej determinują jednocześnie jej wady. Możliwość pracy w domu i o dowolnej porze sprawia, że konieczne jest wykazanie się sumiennością i obowiązkowością.

Brak towarzystwa i bezpośredniego nadzoru również może być wadą – na wiele osób obecność innych ludzi wokół działa bardzo stymulująco.

Jednak największą niedogodnością związaną z pracą zdalną jest fakt, iż niewielu pracodawców jest skłonnych zatrudnić zdalnie pracowników na umowę o pracę. Firmy zlecające pracę pracownikom mobilnym preferują współpracę na podstawie umów o dzieło. Freelancerzy pracujący zdalnie muszą więc samodzielnie postarać się o ubezpieczenie. Często konieczne staje się założenie działalności gospodarczej.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

2 komentarzy

  1. Bartek pisze:

    No to jest akurat temat rzeka i oczywiście zalety pracy mobilnej to przede wszystkim to, że możemy pracować nawet w domu nigdzie się nie ruszając. Największa wada szczególni wśród leni zrobię coś jutro to co mogę zrobić dziś. Poza tym nie ma szefa i nie ma nami czasami kto pokierować, a to również jest spora wada.

  2. Dominika pisze:

    Praca w domu oczywiście ma zalety tj. oszczędność czasu, czy koszty związane z dojazdem do biura. Niestety posiada też sporo wad, które obniżają efektywność naszych działań. Przede wszystkim największym wyzwaniem jest samokontrola i nieodkładanie pracy ,,na później”. W biurze czy miejscu, które jest przeznaczone jedynie do pracy jest mniej rzeczy, które nas rozpraszają i możemy lepiej skupić się na swoim zadaniu. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji i coraz popularniejszą formą pracy stał się coworking. W dużych miastach jest bardzo wiele miejsc, które oferują tego typu usługi. Bez problemu możemy znaleźć miejsce do pracy w najodpowiedniejszym dla nas miejscu i w rozsądnej cenie.
    Zapraszam do zapoznania się z ofertą wynajmu ponad 500 sal konferencyjnych i przestrzeni coworkingowych na MyMeetingRooms.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>