Pomysł na karierę: biotechnolog

PrzechwytywanieBiotechnologia polega na manipulowaniu procesami komórkowymi i biomolekularnymi. Praca po biotechnologii jest fascynująca, bo biotechnolodzy są w stanie opracowywać nowe produkty, które ulepszają otaczający nas świat.

To może brzmieć jak przyszłość – i tak jest – ale jest to również krytyczna część przeszłości. Biotechnologia ma ponad 6000 lat i sięga czasów powstania chleba, serów i konserwowanych produktów mlecznych. Od tej smacznej historii biotechnologia przeszła długą drogę i teraz manipuluje składem genetycznym w celu ograniczenia chorób, wykorzystując biomasę do czystego paliwa dla świata oraz przekształcając procesy rolnicze w produktywny i zrównoważony sposób.

Praca w biotechnologii – czego oczekiwać?

Ci, którzy chcą wprowadzić koncepcje starego świata do przełomowych badań i rozwoju, mogą spodziewać się możliwości rozwoju kariery w biotechnologii. Aspirującym biotechnologom zaleca się:

  • poszukiwanie możliwości praktyk w zakresie technik biologicznych,
  • kontynuowanie edukacji,
  • zdobywanie stanowisk kierowniczych jako biotechnolog – w miarę rozwoju kariery.

Biotechnologia to rozległa dziedzina. Wielu biotechnologów decyduje się na pracę w produkcji biofarmaceutycznej, a inni zajmują się takimi dziedzinami, jak nauka o żywności, produkcja kosmetyków, optymalizacja biopaliw czy manipulacja genetyczna. Przy zastosowaniach tak szerokich, na jakie pozwala wyobraźnia, biotechnologia odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu czystszej, zdrowszej i ciekawszej przyszłości.

Jak zostać biotechnologiem?

Po ukończeniu szkoły średniej aspirujący biotechnolog zazwyczaj musi uzyskać tytuł licencjata. Chociaż możliwe jest kontynuowanie tej kariery z tytułem licencjata w jednej z nauk przyrodniczych lub pokrewnej dziedzinie inżynierii, najbardziej liniową ścieżką jest studiowanie samej biotechnologii.

Wymagania dotyczące przyjęć na studia licencjackie różnią się w zależności od szkoły. Program między innymi obejmuje takie zajęcia, jak badania z zakresu nauk biologicznych, biologia molekularna i komórkowa, bioinformatyka, zarządzanie i bezpieczeństwo laboratorium oraz aktualne trendy i zastosowania w naukach przyrodniczych.

Po uzyskaniu tytułu licencjata wielu aspirujących biotechnologów decyduje się na zdobycie praktycznego doświadczenia zawodowego, zanim zdecyduje o przebiegu swojej kariery. Praca na poziomie podstawowym, staże i stypendia pozwalają nie tylko wykorzystać nowo nabyte umiejętności w praktyce, ale także zbudować profesjonalną sieć kontaktów branżowych i odszukać niszę biotechnologii, na której należy się skupić. Doświadczenie zawodowe jest często najlepszą edukacją na rynku. Niektórzy pracodawcy mogą nawet dotować dalsze kształcenie na poziomie magisterskim. Następnym krokiem jest zdobyć certyfikat lub tytuł magistra w dziedzinie biotechnologii – ten etap zajmuje od roku do trzech lat, a po uzyskaniu tego tytułu otwierają się prawdziwe wrota kariery dla biotechnologa i związane z nimi naprawdę ogromne możliwości.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>