Co robić podczas okresu próbnego w pracy?

workplace-1245776_640 (1)Okres próbny to bardzo ważny czas dla każdego nowego pracownika. Przez pierwsze miesiące wdraża się on bowiem w strukturę danej firmy, poznając jej pracę, a także swoje obowiązki. Warto wówczas kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą maksymalnie wykorzystać ten czas.

Rozmawiaj i pytaj

Podczas okresu próbnego najlepiej, gdy nowy pracownik dużo pyta i rozmawia z innymi. Wówczas najszybciej ustali on zakres swoich kompetencji oraz obowiązków. Tylko poprzez dialog może on dowiedzieć się szczegółów pracy. Dotyczy to zwłaszcza osób, które wkraczają do nowej, nieznanej wcześniej branży. W ten sposób nawet po kilku miesiącach są one w stanie poruszać się po firmie z łatwością, a także używać specjalistycznego słownictwa.

Słuchaj uważnie

Bardzo dobrą cechą osób nowych jest umiejętność słuchania. Im więcej przyswoją one wiedzy, tym łatwiej będzie im później odnaleźć się w strukturze przedsiębiorstwa. Zdają sobie z tego również pracodawcy, którzy już na poziomie rozmów kwalifikacyjnych wyłaniają osoby spełniające ten warunek. Praca z takimi pracownikami jest bowiem łatwiejsza, gdyż przyswajają oni bardzo szybko nowe procedury oraz metody stosowane w danej firmie. Ważne jednak, aby słuchanie nie pozostawało biernym sposobem zdobywania wiedzy o przedsiębiorstwie. Warto czasem poprosić kogoś o doprecyzowanie własnych myśli.

Nie daj się wykorzystywać

Okres próbny to bardzo newralgiczny czas dla każdego pracownika. Musi on jednak pamiętać, aby nie dać się wykorzystywać. Może się bowiem zdarzyć, iż będzie on zmuszony do wykonywania obowiązków, które wykraczają poza np. szczegóły oferty pracy bądź ustalenia z rozmowy kwalifikacyjnej. Problem ten jest tym poważniejszy, im więcej niejasnych sygnałów dostajemy oraz im większe są obowiązki, które wypełniamy. Szczególnie często osoby nowe są proszone o zostawanie po godzinach w pracy. Zleca się im wówczas obowiązki, które miały być wykonane przez innych pracowników.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>