W nowoczesnych kuchniach dominują w ostatnich latach bardzo różnorodne trendy. Szczególnie popularnym są płytki z cegły rozbiórkowej. Sprawdzają się zarówno w nowoczesnym stylu industrialnym, jak i w sielskiej aranżacji rustykalnej rodem z polskiej wsi. Płytki ze starej cegły na dobre zadomowiły się w naszych kuchniach, ale zanim położymy je na ścianie warto poznać wszelkie za i przeciw takiego rozwiązania.
Płytki z cegły rozbiórkowej w kuchni i ich zalety
Cegła to materiał niezwykle mocny, trwały, odporny na wilgoć w pomieszczeniu oraz na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowym atutem płytek z cegły jest ich naturalność. Płytki z cegły rozbiórkowej korzystnie wpływają na mikroklimat danego pomieszczenia, a przez to pozytywnie oddziałują na samopoczucie człowieka.
Co więcej, płytki z cegły rozbiórkowej przez bardzo długi czas zachowują swoje pierwotne właściwości. Nie ulegają wyblaknięciu, a poza tym doskonale załamują światło, dzięki czemu można zaobserwować ciekawy trójwymiarowy efekt.
W łatwy sposób można także zmienić barwę ceglanej ściany. Wystarczy ją pomalować na dowolnie wybrany kolor, aby uzyskać całkiem inny efekt. Odpowiednio położone płytki z cegły rozbiórkowej to również świetny materiał izolujący pomieszczenie termicznie, jak i akustycznie. Jest to szczególnie przydatne w kuchni, która wychodzi na głośną ulicę. W zimie z kolei płytki z cegły zatrzymują ciepło w pomieszczeniu, a latem zapewnią przyjemne ochłodzenie.
Cegła jako materiał wykończeniowy jest bardzo efektowna i szczególnie okazale prezentuje się w towarzystwie w kremu, bieli, a także beżu. Jasne płytki z cegły nadają pomieszczeniu klasycznego sznytu i niewyszukanej elegancji zwłaszcza w zestawieniu z chromowanymi dodatkami lub designerskimi meblami.
Płytki z cegły rozbiórkowej w kuchni i ich minusy
Cegła na ścianie to ciekawy, ale jednocześnie bardzo specyficzny materiał dekoracyjny. Nie można przesadzić z jej ilością, gdyż w niewielkich pomieszczeniach wizualnie przytłoczy i obciąży wnętrze. Zdecydowanie lepiej płytki z cegły wypadają w przestronnych i raczej otwartych powierzchniach.
Cegła jest również ciężka i dlatego obciąża powierzchnię, którą pokrywa. Właśnie dlatego nie nadaje się do bardzo cienkich ścian kartonowo-gipsowych. Płytki z cegły rozbiórkowej umieszczone szczególnie w okolicach kuchenki wymagają także zabezpieczenia przed tłuszczem w postaci specjalistycznego impregnatu. Warto zatem wziąć pod uwagę koszt preparatu, a także regularnej konserwacji płytek.
Płytka z cegły (https://e-ceglanafantazja.pl/) to piękna i niestandardowa dekoracja. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak rozważyć wszystkie zalety i wady tego popularnego obecnie rozwiązania. Nie ulega jednak wątpliwości, że cegła na ścianie gwarantuje niesamowity wygląd naszej kuchni i podziw ze strony zaproszonych gości. Choć trendy w aranżacji wnętrz niemal każdego roku ulegają zmianom i nowym modom, płytki z cegły to wyjątkowo ponadczasowe rozwiązanie, które zapewni wspaniały wygląd Twojej kuchni przez długie lata.