Plusy i minusy własnej działalności gospodarczej

computer-2137265_1920

Coraz więcej osób marzy o tym, by być swoim własnym szefem. Jednoosobowe firmy pojawiają na rynku usług się jak grzyby po deszczu. Czy jednak rzeczywiście własna działalność gospodarcza to dobre rozwiązanie? Przedstawiamy plusy i minusy prowadzenia własnego biznesu.

Odpowiedzialność

Własny biznes to dużo większa odpowiedzialność niż praca na etacie. Stajemy przed wyzwaniem samodzielnego załatwiania wszystkich spraw – od urzędów po księgowość. Zwiększa się także nasza odpowiedzialność za otaczające nas osoby: nasze rodziny, ale też pracowników i ich najbliższych.

Trzeba też wziąć pod uwagę to, że każda osoba pracująca na własny rachunek sama musi pokryć wszystkie zobowiązania, jak składki ZUS oraz składki emerytalne.

Finanse

Należy pamiętać o tym, że dobre zarządzanie pieniędzmi to podstawa sukcesu. Musimy też liczyć się z faktem, że czasem klienci mogą zalegać z opłatami. To nie raz spowodowało, że mała firma nie radziła sobie z finansami, zalegała z wypłatami czy nawet kontaktowała się z nią firma windykacyjna. Do każdego nowego kontraktu należy więc podchodzić rozsądnie i dobrze sprawdzić, czy przedsiębiorca jest wypłacalny.

Czas pracy

Częstym argumentem przemawiającym za rezygnacją z etatu są sztywne godziny pracy. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że praca na własny rachunek jest wykonywana tak naprawdę 24h/dobę. Zmienia się bowiem postrzeganie pewnych spraw, np. zdobywanie zleceń i klientów. Pracując na etacie dostaje się gotowe zlecenia, natomiast prowadząc działalność gospodarczą trzeba nie tylko realizować zadania, ale także pracować nad pozyskaniem nowych klientów. To zajmuje czas, często także wieczorem lub w weekendy. Jednak nie powinniśmy zapominać o plusach własnej działalności: większej swobodzie, możliwości załatwienia różnych spraw, takich jak lekarz czy urzędy, a nawet wyjścia na siłownię w ciągu dnia.

Samodyscyplina

To bardzo ważna sprawa, kiedy prowadzi się własną działalność. Gdy nie trzeba pojawić się w biurze o ósmej rano i można cały dzień spędzić w piżamie lub dresie, to z pewnością nie zachęca to do pracy. Łatwo można wpaść w pułapkę leniwych poranków, które nie sprzyjają atmosferze pracy i zazwyczaj potrafią skutecznie zdemobilizować. Warto narzucić sobie odpowiedni rytm pracy i trzymać się wyznaczonego harmonogramu.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Portfel pisze:

    Jak zawsze wszystko ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim od nas samych zależy ile zarobimy, a nie od tego ile szef nam płaci. Własna działalność fajna sprawa o ile jest się wystarczająco zdyscyplinowanym. Łatwo tutaj o przekładanie pracy na później ze względu na brak przełożonego, a potem pojawiają się problemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>