Pierwsze dni bez pracy

Dla osób które zostały postawione przed faktem poszukiwania pracy w naszym kraju, sytuacja ta może okazać się dość trudna. Nie wiedzą gdzie i jak znaleźć pracę efektywną i dobrze płatną. W zależności od naszych predyspozycji zawodowych, od wykształcenia i umiejętności możemy szukać pracy w różnych dziedzinach, ale nawet osoby wykształcone mają dziś problemy w zatrudnieniu w swojej branży.

Winą można obarczyć ogólnie źle funkcjonujący rynek pracy w Polsce, ale warto też poszukać przyczyn w nas samych.

Po pierwsze, jaki mamy stosunek do pracy?

Czy traktujemy ją na poważne jako środek na utrzymanie siebie, rodziny, czy jest ona dla nas tylko przejściowym sposobem na opłacenie np. naszych wyjść na piwo i imprezy.

Należy sobie uświadomić, że o dobrą pracę trzeba dbać. Nie można jej olewać i traktować jako coś co kończy się o 16:00. Dobry pracownik musi stale dbać o swoje umiejętności i pilnować by się nie zatracić w rutynie.

Pracodawcy nie lubią rutyniarzy i osób olewających swoje obowiązki.

Czy nie za dużo oczekujemy?

Znam przypadki osób które szukają swojej pierwszej pracy i na rozmowie kwalifikacyjnej na życzą sobie stawkę 5 tys. netto miesięcznie. Oczywiście pracodawca może się tylko uśmiechnąć i podziękować osobie ubiegającej się o etat.

Ważne jest by wiedzieć co się umie i znać realia jakie panują na rynku pracy. Oczywiście należy szanować swoją pracę, ale nie możemy spodziewać się nie wiadomo jak dużego wynagrodzenia jeżeli sytuacja w firmie jest na niższym poziomie.

Zawsze należy dać pracodawcy szanse na docenienie nas. To znaczy, lepiej popracować przez kilka miesięcy za mniejszą pensję i po 3-4 miesiącach przyjąć od szefa podwyżkę. Szef jest zadowolony, że mógł nas czymś obdarować a my mamy zwiększoną wypłatę (nie zawsze tak jest, to tylko jedna z możliwości).

Podsumuj swoje umiejętności

Ważne jest aby się nie załamywać. Weź kartkę papieru i długopis (póki jeszcze masz :) ) i wypisz wszystkie swoje mocne strony, albo po prostu wypisz zawody w których chciałbyś/chciałabyś pracować. Sprawdź co Ci wyjdzie. Zastanów się od razu nad swoimi mocnymi stronami, nad tym w czym możesz być lepszy/lepsza od swoich konkurentów.

Dokumenty

Ważne są oczywiście także i dokumenty takie jak CV, List motywacyjny. Przyłóż się i napisz je porządnie. Robisz to praktycznie tylko raz więc zadbaj o ich dobry wygląd i nie codzienną treść.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Powiązane tematycznie artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>