Niezależnie od tego, czy klimat w biurze przypomina ciepły, wilgotny las deszczowy czy lodową tundrę, nie można zaprzeczyć, że temperatura w biurze ma znaczny wpływ zarówno na wydajność, jak i ogólny komfort w miejscu pracy.
Werdykt od dawna dotyczy optymalnej temperatury w biurze, a my tutaj chcemy raz na zawsze zakończyć dyskusję o temperaturze w biurze.
Udaliśmy się do biur niektórych z naszych czytelników, aby zobaczyć, jak temperatura wpływa na wydajność w ich miejscach pracy, i jedno było oczywiste: niewłaściwe temperatury w biurze, czy to za ciepło, czy za zimno, drastycznie utrudniają przepływ pracy i zmuszają pracowników do znalezienia nowych, kreatywnych metod regulacji ich temperatura ciała.
Więc jaka jest idealna temperatura w biurze?
Od dawna uważano, że niższe temperatury zwiększają produktywność, i przez długi czas większość badań naukowych potwierdziła to twierdzenie.
Według badań przeprowadzonych w 2006 roku przez Helsinki University of Technology i Lawrence Berkeley National Laboratory, – wydajność wzrasta wraz z temperaturą do 21-22 stopni Celsjusza. Najwyższa wydajność jest w temperaturze około 22 stopni Celsjusza.
Jednak od czasu badań w Helsinkach ujawniły się inne badania, które dowodzą, że optymalna temperatura dla biurowej wydajności jest zaskakująco inna – wyższa!
Cieplej jest lepiej?
W trakcie trwającego miesiąc badania temperatury w biurze naukowcy z Cornell University odkryli, że gdy temperatura wynosiła około 25 stopni Celsjusza zaobserwowano, że pracownicy zaczęli pisać na klawiaturze w 100 procentach z 10-procentowym poziomem błędu. Kiedy temperatura została schłodzona do 20 stopni, wspomniani pracownicy pisali tylko na marne 54 procent czasu, przy znacząco wyższym poziomie błędu wynoszącym 25 procent. Wniosek: kiedy w biurze było chłodno lub zimniej, ludzie mniej pracowali i popełniali więcej błędów.
Chociaż wyniki badań Cornell mogą wydawać się szokujące, jeśli naprawdę o tym pomyśleć, pomysł nie jest tak daleko idący. Zrozumiałe jest pojęcie, że cieplejsze środowisko zwiększa efektywność. Kiedy temperatura naszego ciała spada, zużywamy energię, utrzymując jego ciepło, co daje mniej energii na koncentrację, inspirację i tym podobne.
Jeśli kiedykolwiek pracowałeś w zimnym klimacie biurowym, wiesz już, że cieplejsze biuro jest najlepszym środowiskiem dla szczęśliwych, wydajnych pracowników. A pracownicy którym jest zimno są nie tylko niezadowoleni, ale i kosztowni. W cytowanym wyżej badaniu Cornell naukowcy wykazali, że spadek wydajności pracowników spowodowany zmianą temperatury kosztował pracodawców 10% więcej na godzinę, na pracownika. Lepiej więc zainwestować w odpowiednie ogrzewanie termoplaza niż marnować pieniądze w ten sposób.
Ciepłe biuro jest kluczem do optymalnej wydajności pracowników, ale korzyści płynące z ciepłego biura wykraczają poza sferę produktywności. Ciepłe środowisko biurowe może również odgrywać kluczową rolę w promowaniu ciepłych relacji interpersonalnych między kolegami z pracy.