Opieka nad seniorem – jakie normy musi spełniać ośrodek pomocy?

bruce-mars-cAbdf_gNxH0-unsplashOpieka nad seniorami w domach opieki wymaga właściwego przygotowania i spełnienia wielu norm i formalności. Dzięki temu podopieczni i ich rodziny mogą mieć pewność, że ośrodek pomocy funkcjonuje na wysokim poziomie i zapewnia seniorom właściwe warunki do życia, leczenia czy rehabilitacji.

Domy opieki mogą być zarówno państwowe, jak i prywatne. Bez względu na status prawny i formę prowadzenia działalności, zadaniem domu opieki jest udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacja, także ta w zakresie choroby, opieka higieniczna, załatwianie spraw osobistych, a także zapewnienie kontaktu z otoczeniem, między innymi z najbliższymi. Sposób świadczenia usług w placówce powinien być dostosowany do stanu zdrowia podopiecznych, ich sprawności fizycznej i intelektualnej, a także indywidualnych możliwości każdego z nich.

Co jest potrzebne, aby otworzyć dom opieki?

Domy opieki mogą tworzyć osoby fizyczne, a także osoby prawne, jak fundacje czy stowarzyszenia. Zanim dom będzie mógł funkcjonować, konieczne będzie zezwolenie uzyskane od wojewody. Aby otrzymać zezwolenie, dom musi spełniać warunki określone w ustawie o pomocy społecznej, spełniać wszystkie standardy, jakie są wymagane od tego rodzaju placówek. Konieczne będą dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, w jakiej zorganizowany będzie dom opieki, a także koncepcja prowadzenia placówki, informacje o finansowaniu, a także informacja z KRS dotycząca niekaralności osoby, która będzie zarządzała placówką. Dzięki temu domy opieki są pod właściwą kontrolą, a ich działalność jest regulowana i odbywa się według ściśle ustalonych przepisów. Jeśli rodzina oddaje seniora do takiego domu opieki, może mieć pewność, że jest to miejsce sprawdzone, poddawane regularnym kontrolom i funkcjonujące zgodnie ze wszystkimi normami.

Oferta domów opieki dla seniorów

Powoli zaczynają mijać czasy, gdy domy opieki źle się kojarzyły i były niezbyt popularne w społeczeństwie. Obecnie wiele domów dla seniorów przypomina hotele o bardzo dobrym standardzie, które zapewniają świetne warunki bytowe, a także możliwość leczenia, rehabilitacji oraz wiele innych atrakcji dla osób w jesieni życia. Domy takie jak Comfort Life Piotrków czy inne dobrej klasy ośrodki opieki wywiązują się ze swoich zadań naprawdę dobrze. Seniorzy mają zapewnione nie tylko warunki bytowe, posiłki, opiekę i wsparcie w codziennych czynnościach, ale również mogą realizować swoje pasje i zainteresowania, są pod stałą opieką wykwalifikowanych opiekunów, mają dostęp do zajęć rehabilitacyjnych i wielu świadczeń medycznych. Zanim rodzina zdecyduje się na konkretny dom opieki, powinna jednak sprawdzić co najmniej kilka takich ośrodków działających w najbliższej okolicy. Najlepiej jest osobiście wybrać się do takiego domu i na żywo przekonać się, jak wyglądają w nich warunki dla seniorów i czy faktycznie wszystko jest na tak dobrym poziomie, o jakim informują katalogi czy foldery reklamowe konkretnych domów opieki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>