Opieka nad seniorem – jakie normy musi spełniać ośrodek pomocy?

bruce-mars-cAbdf_gNxH0-unsplashOpieka nad seniorami w domach opieki wymaga właściwego przygotowania i spełnienia wielu norm i formalności. Dzięki temu podopieczni i ich rodziny mogą mieć pewność, że ośrodek pomocy funkcjonuje na wysokim poziomie i zapewnia seniorom właściwe warunki do życia, leczenia czy rehabilitacji.

Domy opieki mogą być zarówno państwowe, jak i prywatne. Bez względu na status prawny i formę prowadzenia działalności, zadaniem domu opieki jest udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacja, także ta w zakresie choroby, opieka higieniczna, załatwianie spraw osobistych, a także zapewnienie kontaktu z otoczeniem, między innymi z najbliższymi. Sposób świadczenia usług w placówce powinien być dostosowany do stanu zdrowia podopiecznych, ich sprawności fizycznej i intelektualnej, a także indywidualnych możliwości każdego z nich.

Co jest potrzebne, aby otworzyć dom opieki?

Domy opieki mogą tworzyć osoby fizyczne, a także osoby prawne, jak fundacje czy stowarzyszenia. Zanim dom będzie mógł funkcjonować, konieczne będzie zezwolenie uzyskane od wojewody. Aby otrzymać zezwolenie, dom musi spełniać warunki określone w ustawie o pomocy społecznej, spełniać wszystkie standardy, jakie są wymagane od tego rodzaju placówek. Konieczne będą dokumenty potwierdzające tytuł prawny do nieruchomości, w jakiej zorganizowany będzie dom opieki, a także koncepcja prowadzenia placówki, informacje o finansowaniu, a także informacja z KRS dotycząca niekaralności osoby, która będzie zarządzała placówką. Dzięki temu domy opieki są pod właściwą kontrolą, a ich działalność jest regulowana i odbywa się według ściśle ustalonych przepisów. Jeśli rodzina oddaje seniora do takiego domu opieki, może mieć pewność, że jest to miejsce sprawdzone, poddawane regularnym kontrolom i funkcjonujące zgodnie ze wszystkimi normami.

Oferta domów opieki dla seniorów

Powoli zaczynają mijać czasy, gdy domy opieki źle się kojarzyły i były niezbyt popularne w społeczeństwie. Obecnie wiele domów dla seniorów przypomina hotele o bardzo dobrym standardzie, które zapewniają świetne warunki bytowe, a także możliwość leczenia, rehabilitacji oraz wiele innych atrakcji dla osób w jesieni życia. Domy takie jak Comfort Life Piotrków czy inne dobrej klasy ośrodki opieki wywiązują się ze swoich zadań naprawdę dobrze. Seniorzy mają zapewnione nie tylko warunki bytowe, posiłki, opiekę i wsparcie w codziennych czynnościach, ale również mogą realizować swoje pasje i zainteresowania, są pod stałą opieką wykwalifikowanych opiekunów, mają dostęp do zajęć rehabilitacyjnych i wielu świadczeń medycznych. Zanim rodzina zdecyduje się na konkretny dom opieki, powinna jednak sprawdzić co najmniej kilka takich ośrodków działających w najbliższej okolicy. Najlepiej jest osobiście wybrać się do takiego domu i na żywo przekonać się, jak wyglądają w nich warunki dla seniorów i czy faktycznie wszystko jest na tak dobrym poziomie, o jakim informują katalogi czy foldery reklamowe konkretnych domów opieki.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>