Opakowania drewniane – rola palet i skrzyń w logistyce

 pallet_main_0512Palety i skrzynie wykonane z drewna posiadają bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnych sytuacjach. Choć na pierwszy rzut oka nieodłącznie kojarzą się z transportowaniem towarów, można wykorzystywać je na zupełnie inne sposoby.

Palety drewniane

Są to płaskie konstrukcje, na których układane są różnego rodzaju towary. Ze względu na swój specjalny kształt umożliwiający ich podnoszenie za pomocą wózków widłowych oraz tzw. paleciaków, oferują najprostsze i najszybsze przemieszczanie umieszczonych na nich przedmiotów, które wcześniej muszą zostać zapakowane i przygotowane do transportu.

Główną rolę palet w logistyce odgrywają funkcje ochronne i magazynowe. Najważniejsze jest to, aby ułatwiały one zabezpieczanie towarów przed wszelkimi uszkodzeniami. Ponadto umożliwiają ich bezpieczniejsze przechowywanie w magazynach oraz składowanie w odpowiednich miejscach, ilości i kolejności, np. w ułożeniu jeden na drugim. Należy również zwrócić uwagę na duże zastosowanie palet w transporcie, za sprawą uproszczenia w procesie odpowiedniego zapakowywania przedmiotów zgodnie z ich kształtem i wymiarami, ich przewożenia, a ostatecznie przekazania odbiorcy kompletnego towaru, wraz z zamieszczonym listem przewozowym.

Przygotowując towar do wysyłki należy właściwie go ułożyć na palecie, tak aby cała konstrukcja była stabilna. Pomoże w tym ich odpowiednie umiejscowienie. Najcięższe paczki powinny znajdować się na samym dole. Jeśli znajdą się wyżej, mogą przygnieść towary będące bezpośrednio pod nimi. Ustalona maksymalna wysokość wszystkich przesyłek z reguły nie powinna przekraczać 180 centymetrów. Takie ułożenie pozwoli na łatwe owinięcie i zabezpieczenie przedmiotów, przede wszystkim za pomocą folii stretch i taśm spinających.

Palety można zakupić bezpośrednio u producenta lub w specjalnych skupach, w niższych cenach. Tam sprzedawane są w wersji używanej, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich stan, szczególnie pod kątem wgnieceń, pęknięć lub złamań. Najważniejszymi właściwościami są wytrzymałość, wymiary oraz utrzymanie materiału, bardzo istotne w opakowaniach wykonanych z drewna.

Skrzynie drewniane

Wyróżniamy tutaj m.in. skrzynie logistyczne przeznaczone do transportu. Posiadają one szereg zabezpieczeń służących bezpiecznemu przewożeniu, w tym przede wszystkim ochronie towaru przed uszkodzeniami. Posiadają ogromne gabaryty, lecz mogą one zmieniać swą wysokość i wymiary, ze względu na funkcję budowy lub rozbudowy pojedynczych elementów. Drewniany materiał służy zwiększeniu ich wytrzymałości. Znakomicie sprawdzają się we wszystkich rodzajach transportów, zarówno w morskim czy lądowym, jak i powietrznym.

Drugim rodzajem są znacznie mniejsze skrzynie magazynowe. Służą one składowaniu różnych przedmiotów, choć najczęściej znajdziemy tam warzywa i owoce, zwłaszcza jabłka, butelkowe trunki czy produkty spożywcze. Ich istotnym elementem są przegrody, usprawniające segregację towarów oraz umożliwiające sam dostęp do nich i przekładanie. Ich mocną stroną jest również przepuszczalność powietrza do wnętrza skrzyń, co ma ogromne znaczenie przy przechowywaniu lub transportowaniu artykułów żywnościowych. Ponadto posiadają one bardzo proporcjonalne, prostokątne kształty, dzięki którym można je łatwo ustawiać na sobie. Producenci częściej wybierają drewniane opakowania, nie tylko z powodu niższych cen w stosunku do plastikowych skrzynek, lecz również ze względu na nawet dwukrotnie większą wytrzymałość. Na marginesie warto też zauważyć, że coraz częściej spełniają one funkcje dekoracyjne w wielu domach i mieszkaniach, np. jako stoły, regały, półki, szafki nocne czy też pojemniki.

Artykuł opracowano wspólnie z firmą centrumgwozdzi.pl – firmą zaopatrującą między innymi producentów palet w gwoździarki. Sprawdź ofertę na stronie http://centrumgwozdzi.pl/750/gwozdziarka-pneumatyczna-4pro-fn100

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>