Ojcowskie powołanie – wszystko o urlopie “tacierzyńskim”

image

Patrząc na obecne realia można śmiało rzec, że przed młodymi ojcami czeka nie lada wyzwanie. Ojcowie starają się dorównać rolom i mocy matki, co samo w sobie jest niełatwym zadaniem. Oprócz tego młodzi ojcowie mają za zadanie utrzymanie rodziny, co jest dodatkowym wymogiem, jaki stawiają sobie młodzi ojcowie. Od czego więc zacząć przygotowania do najważniejszej roli życia?

Co na początek?

Dobrze jest przyjrzeć się roli przeciętnego taty. Coraz częściej ojcowie świadomie podejmują decyzję o posiadaniu potomstwa. Ta świadomość decyzji sprawia, że ojcowie bardziej świadomie uczestniczą w życiu i rozwoju młodego człowieka. Mówiąc o życiu swojego dziecka warto wspomnieć o czasie, który jest do tego potrzebny. Do tego celu młodzi ojcowie mogą wykorzystać urlop rodzicielski, w tym przypadku- urlop powszechnie znany jako tacierzyński.

Urlop ojcowski- warunki

Od kilku lat ojcowie mają możliwość wykorzystania urlopu ojcowskiego, w wymiarze dwóch tygodni. Czas ten można wykorzystać w przeciągu pierwszych dwóch lat życia dziecka, jednorazowo lub w dwóch etapach po jednym tygodniu. Chociaż czas ten jest prawem, który mogą wykorzystać wszyscy ojcowie pracujący na etacie, to nie wszyscy ojcowie go wykorzystują.

Wady i zalety urlopu ojcowskiego

Urlop tacierzyński posiada jednak kilka niedociągnięć. Pierwszą znaczną wadą jest fakt, że trwa on jedynie dwa tygodnie, co nie pozwala na pełne nacieszenie się nowym członkiem rodziny. Ponadto ojcowie z różnych względów nie korzystają jeszcze w pełni z uroków, jakie dają im urlopy ojcowskie. Jednak sam czas dany ojcom ma także swoje plusy. Czas, choć krótki pozwala na spędzenie go z nowym członkiem rodziny, nawiązanie relacji z dzieckiem czy odciążenie partnerki w codziennych obowiązkach. Czas spędzony z dzieckiem jest jedyny w swoim rodzaju, dlatego też należy korzystać z każdej możliwej chwili, którą można spędzić ze swoją pociechą. Sam urlop oferowany ojcom ma również pozytywny wpływ na relacje między partnerami, co pozytywnie skutkuje na całe życie i funkcjonowanie powiększonej rodziny. Jak efektywnie spędzać czas z naszymi dziećmi opisuje Zbyszek na bardzo ciekawym forum https://mlodytata.pl/ – warto poczytać.

Jak przekonać ojców do urlopu ojcowskiego?

Część ojców nadal ma pewne obawy związane ze skorzystaniem z urlopu ojcowskiego. Często wiąże się to z obawami dotyczącymi pracy czy nawet jej utratą. Nie jest to jednak wystarczający powód do zaniedbania własnej rodziny. Być może ten właśnie czas będzie sprzyjał nadania własnemu życiu zawodowemu nieco innego tempa, a młodzi ojcowie zaczną spędzać więcej czasu ze swoimi pociechami. Być może ojcowie zmienią tryb swojej pracy, a może nawet pomyślą o własnej działalności, która pozwoli im spędzić więcej czasu z rodziną.

Podsumowanie

Urlop ojcowski od kilku lat jest opcją umożliwiającą spędzenie czasu ze swoją pociechą. Choć taka możliwość dostępna jest od dłuższego czasu, to nie wszyscy ojcowie korzystają z tej możliwości. Przyczyny są różne, jednak warto skorzystać z możliwości, jaką daje nam prawo pracy i wykorzystać dany czas na spędzanie czasu ze swoją rodziną. Czas ten wzmocni więzy rodzinne.

Jesteś rodzicem? Może zainteresuje Cie także ten artykuł: https://mlodytata.pl/newsstyle/zespolem-retta-w-twarz/

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

1 Komentarz

  1. Krzysztof R. pisze:

    Dobry tekst o ważnym temacie. Nadal tak niewielu młodych ojców wie o przysługujących im prawach. Warto o tym pisać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>