Ocena pracownicza – co to takiego?

ben-white-9emAQvCJQ4c-unsplashOcena pracownicza, jeżeli przeprowadzana jest miarodajnie i według znanych kryteriów, jest dla pracowników źródłem wiedzy pozwalającej na dalszą pracę nad sobą. Choć przejście takiego procesu oceny przez pracodawcę może być stresujące, umożliwia jednak zyskanie wiedzy, jakie są nasze mocne strony, a nad czym powinniśmy jeszcze popracować i jak pracodawca wyobraża sobie naszą dalszą współpracę. Co jest brane pod uwagę w ocenie pracowniczej i dlaczego jest ona istotna dla rozwoju zawodowego?

Kryteria oceny pracowniczej

Każda firma we własnym zakresie ustala kryteria oceny pracowniczej. Do najczęściej branych jednak pod uwagę kryteriów zalicza się:

• terminowość pracownika – czyli jego umiejętność wykonywania pracy w czasie do tego przeznaczonym;
• organizacja pracy – pozwalająca na ocenę samodzielności pracownika pod kątem wykonywania zadań;
• poprawność wykonywania powierzonych zadań – czyli rzetelność pracownika;
• chęć do poszerzania wiedzy dotyczącej obowiązków pełnionych przez pracownika;
• umiejętności komunikacyjne i współpraca z innymi osobami w zespole;
• uczciwość i etyczne zachowanie pracownika;
• pomysłowość pracownika i jego kreatywne podejście do rozwiązywania problemów pojawiających się przy wykonywanej pracy.

Co daje ocena pracownicza?

Ocena pracownicza przeprowadzana według z góry jasno określonych kryteriów daje niemałe korzyści zarówno firmie, jak i osobom w niej zatrudnionym. Dzięki znajomości istotnych dla oceny pracy kryteriów pracownik wie bowiem, nad czym powinien pracować i w jaki sposób ma podnieść wydajność swojej pracy. Ocena nie powinna być więc wyłącznie negatywna, ale też nie skupiać się nadmiernie na pozytywach. Dzięki temu stanie się odpowiednią motywacją do działania pracowników, a firma zyskuje lepszą organizację i nie jest zmuszona do przeprowadzania zbyt częstych rotacji zatrudnionych osób.

Jeśli ocena pracownicza nie poszła po Twojej myśli i szukasz innych ofert pracy, sprawdź je na portalu Pracuj.pl.

Polecamy:
Dlaczego warto sprawdzać opinie o pracodawcach?

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>