Zdecydowałeś o przejściu „na swoje” i chcesz założyć firmę? Super, to była dobra decyzja! Wbrew pojawiającym się czasami głosom, prowadzenie własnej działalności nie jest ogromnym wyzwaniem. Musisz jedynie poznać kilka zasad, które rządzą tym światem. Dziś przyjrzymy się jednemu z głównych tematów – wystawianiu faktur.
Faktura jako podstawowy dokument świadczący o transakcji
Kupujesz produkt? Dostajesz fakturę. Sprzedajesz usługi? Wystawiasz fakturę. To z pewnością już wiesz. A czy zdajesz sobie sprawę, że nie każdy dokument będziesz mógł nazywać fakturą? Według ustawy o VAT, dokument taki musi zawierać konkretne dane oraz być wystawiony w dwóch egzemplarzach (trzy obowiązują w jedynie organy egzekucyjne). Bo nie nazwa, lecz dane na niej zawarte, decydują o rodzaju faktury.
Dane, które musi zawierać faktura VAT
Wspomnieliśmy wyżej, że ustawa o VAT definiuje co powinien zawierać taki dokument. Zgodnie z art. 106e. ustaw o VAT, są to m.in.:
- Daty wystawienia faktury, dokonania lub zakończenia dostawy towarów/usług,
- Numer faktury,
- Imiona lub nazwy podatnika i nabywcy, ich adresy oraz numery NIP,
- Nazwę towaru lub usługi, której dotyczy oraz liczbę sztuk lub zakres usług,
- Cenę jednostkową netto oraz łączną wartość netto produktów/usług,
- Kwoty udzielonych rabatów,
- Stawki podatku,
Dokładną rozpiskę niezbędnych elementów znajdziesz w podanej wyżej ustawie o VAT. Rozwiązaniem jest również generator faktur VAT, który w momencie tworzenia dokumentu wymagać będzie od Ciebie wszystkich niezbędnych danych.
Faktury elektroniczne czyli e-faktury
Dla wielu z nas faktury kojarzą się z zadrukowaną kartką papieru, którą składujemy w segregatorach. Jednak od dłuższego czasu, również faktury uległy cyfryzacji – e-faktury nie są niczym dziwnym, ba, są pełnoprawnym dokumentem księgowym. Czy również elektroniczne faktury objęte są konkretnymi obostrzeniami? Oczywiście! E-faktura musi być wystawiona i przesłana w dowolnym formacie elektronicznym (DOC/PDF/inny rodzaj) przy zachowaniu:
- Autentyczności pochodzenia, czyli pewności co do tożsamości firmy/osoby wystawiającej,
- Integralności treści, czyli braku możliwości wprowadzenia zmian w treść faktury,
- Czytelności.
Na ratunek przychodzą gotowe rozwiązania
Początkujący przedsiębiorca może być przerażony, gdy zobaczy wszystkie warunki jakie musi spełnić przy wystawianiu faktury. Na szczęście, cyfryzacja przyniosła wiele pozytywów – na rynku istnieje mnóstwo gotowych rozwiązań, które tematy takie jak wystawianie prawidłowych dokumentów, ewidencja faktur czy rozliczenie z urzędem skarbowym „ogarną” niemal jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. To bardzo wygodne rozwiązania, które zdejmują z przedsiębiorców (również tych doświadczonych, którzy przez wiele lat prowadzą swój biznes) wiele obowiązków, które zajmują mnóstwo czasu. Dzięki programom firmy będą mogłyby skupić się na świadczeniu jak najwyższej jakości swoich usług, a nie kwestiach księgowych, które mogą nie być częścią charakteru biznesu.
Fakturowanie przez Internet? Jak najbardziej możliwe!
Jednym z takich rozwiązań dla nowych przedsiębiorców jest darmowa aplikacja do faktur on-line Taxon. To program zawierający szereg funkcji i możliwości, które ułatwiają codzienne prowadzenie biznesu. Pobierz program do faktur i sprawdź, co Twojemu przedsiębiorstwu ofertuje to wygodne i bezpieczne narzędzie dostępne w Google Play.