O siwych włosach… rozmowa z ekspertami

big-mouth-312130_960_720Siwe włosy nie są zbyt powszechne U kobiet po dwudziestce i trzydziestce, więc naturalne jest, że możesz zacząć trochę zwariować, jeśli je zauważysz. Niestety zdarzają się przedwczesne sytuacje, gdy siwieją włosy w takim wieku z różnych powodów – których jest kilka.

Po pierwsze, przypomnijmy podstawy: siwe włosy są spowodowane brakiem pigmentu melaniny w mieszkach włosowych, mówi Grzegorz Pancewisz., asystent profesora klinicznego dermatologii. Pęcherzyki nadal mają normalną liczbę melanocytów (komórek tworzących pigment), ale te komórki przestają działać wraz z upływem czasu, a włosy stają się szare lub białe. Nie jest to zbyt powszechne w młodym wieku, ponieważ siwe włosy zwykle kojarzą się nam z zasaą 50/50, dodaje ekspert – 50 procent populacji będzie pokryta siwizną mając 50 lat.

Ale znowu, siwe włosy zdarzają się również u młodszych ludzi. Genetyka odgrywa dużą rolę – mówi Janusz Zimmer, dermatolog z certyfikatem. Jeśli twoja mama lub tata również mieli do czynienia z wczesną siwizną, prawdopodobnie też będziesz tak mieć – mówi. I, oczywiście, nie możesz nic z tym zrobić.

Ale jeśli nikt inny w Twojej rodzinie nie siwiał wcześniej, może to być spowodowane innymi czynnikami. Niedobór witaminy B12 jest związany z taką sytuacją, mówi Pancewisz, ale eksperci nie są pewni, dlaczego tak się dzieje, poza tym, że witaminy z grupy B są ważne dla zdrowia włosów. Może pomóc suplement witaminy B12 albo propozycje jakie znajdziesz na GR-7, pamietaj jednak iż zawsze dobrze jest skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej suplementacji.

Palenie jest również związane z wcześniej występującymi siwymi włosami. Może to być związane z niedoborem żywieniowym, który wiąże się z paleniem lub innymi złymi wyborami dotyczącymi zdrowia i stylu życia, mówi ekspert. Możliwe jest również, że wolne rodniki tlenowe, które są zwiększone przez palenie właśnie, uszkadzają mieszki włosowe i powodują przedwczesne siwienie włosów. Tak więc, naturalnie, rzucenie papierosów powinno pomóc.

I, słyszałeś to już wcześniej, ale to prawda: niekończący się stres może sprawić, że zaczniesz szarzeć się wcześniej. Chociaż nie ma bezpośredniego związku, stres zwiększa poziom kortyzolu, który zwiększa wolne rodniki tlenowe, które mogą uszkadzać mieszki włosowe i komórki, które tworzą pigment we włosach, wyjaśnia nasz ekspert. Oczywiście jedną rzeczą jest powiedzieć, że – dobrze przestanę się tak stresować a inna sprawa jest taka by faktycznie to zrobić, ale zmniejszanie poziomu stresu (jeśli możesz sobie na to pozwolić) powinno pomóc twoim włosom.

Niestety, nasi eksperci konsultanci dodają, iż nie można już nic zrobić z kolorem włosów, które już zmieniły kolor, ale można próbować coś zrobić, by nie wszystkie były siwe (oczywiście pod warunkiem, że nie jest to spowodowane genetyką). Jeśli dokonałeś kilku zmian w stylu życia i mimo wszystko – nadal masz coraz więcej siwych włosów, masz dwie opcje: ciesz się tym wyglądem lub ufarbuj. Tak czy inaczej, najważniejsze, by czuć się dobrze.

[TB]

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>