Nie dbasz o zdrowy sen? Zobacz czym to skutkuje

bed-1836316_640Wiele osób, szczególnie młodych uważa, że brak snu jeszcze nikogo nie zabił. Zarywają noce, późno kładą się spać, nie dbają o jakość ani ilość wypoczynku. Bardzo często śpimy też na bardzo niewygodnych kanapach, sofach czy wersalkach, które nie są przeznaczone do nocnego wypoczynku. Nie ma więc co się dziwić, że w takiej sytuacji często wstajemy zmęczeni.

Brak zdrowego snu może skutkować wieloma dolegliwościami. Gdy śpimy za krótko lub bardzo niewygodnie, wstajemy o poranku jeszcze bardziej zmęczeni niż poprzedniego wieczora. Nawet długi sen nie zapewnia bowiem regeneracji organizmu i nie usuwa zmęczenia. Gdy źle śpimy, często boli nas głowa, mamy problemy z koncentracją. Kiepski sen odbija się również na naszej cerze – mamy opuchniętą twarz, worki pod oczami, ziemistą skórę. Jak widać brak snu powoduje, że z dnia na dzień czujemy się coraz gorzej i gorzej wyglądamy. Warto więc dbać zarówno o odpowiednią ilość snu, jak i jego jakość.

Co wpływa na kiepskie spanie?

Na problemy ze snem i poranne zmęczenie ma wpływ wiele czynników. Ważne są nasze wieczorne zwyczaje i czynności, jakie wykonujemy przed spaniem. Nie należy zbyt długo oglądać telewizji czy siedzieć przed komputerem wieczorem, gdyż może to powodować problemy z zaśnięciem. Źle będziemy spać także wtedy, gdy nie wietrzymy sypialni przed snem i nie dbamy o napływ świeżego powietrza. Kiepski sen związany jest również z porą, o jakiej kładziemy się do łóżka. Jeśli mamy w zwyczaju codziennie wieczorem siedzieć do północy lub dłużej, a rano o szóstej wstajemy do pracy, nic dziwnego, że kiepsko się czujemy. Nasz organizm nie ma po prostu czasu na regenerację. Niezbyt dobry wpływ na zdrowy sen ma również nadmierne objadanie się wieczorem. Gdy za dużo zjemy, organizm w nocy będzie skupiony na trawieniu, a nie na regeneracji sił.

Postaw na dobry materac

Ważnym aspektem dobrego, zdrowego snu jest także to, na czym śpimy. Nie należy spać na kanapach, sofach czy zestawach wypoczynkowych. Świetnie sprawdzają się one do spędzania czasu w ciągu dnia, ale nie są przystosowane do długiego, nocnego wypoczynku. W tej kwestii o wiele lepsze będą klasyczne sypialniane łóżka z ramą, wyposażone w dobrej jakości materac. Wybierając materac warto zwracać uwagę na jakość jego wykonania, wypełnienie, a także to, czy posiada wszelkie niezbędne atesty czy certyfikaty. W ostatnich latach bardzo popularne są materace piankowe do spania. Pianka elastyczna ma mnóstwo zalet – świetnie dopasowuje się do kształtu ciała, zapewnia odpowiednie podparcie dla całego kręgosłupa, jest trwała, wytrzymała, a także antyalergiczna. Nic więc dziwnego, że cieszy się coraz większym zainteresowaniem, podczas gdy typowe materace sprężynowe kupowane są coraz rzadziej. Gdy wybieramy materac, stawiajmy na jakość i precyzję wykonania. Choć materace od dobrych producentów nie należą do tanich, warto traktować je jako inwestycję w spokojny sen, zdrowy kręgosłup i dobre samopoczucie. Często już pierwszej nocy po zmianie materaca można poczuć ogromną różnice.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>