Nasze mocne strony w pracy – o czym warto wspomnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

pexels-photo-712513

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej bardzo często zżera nas stres i jesteśmy mocno zdenerwowani. Dlatego też jeszcze przed spotkaniem z przyszłym pracodawcą warto bardzo dobrze przygotować się na wszelkie ewentualne pytania i ułożyć sobie jak najlepsze wypowiedzi, które pozytywnie zaskoczą pracodawcę.

Szukanie pracy bardzo często trwa tygodniami lub miesiącami, co może być źródłem wielu stresów. Zatrudnienia dobrze jest szukać na wiele sposobów. Skuteczne są między innymi darmowe ogłoszenia o prace, które można znaleźć w sieci na wielu stronach dedykowanych osobom poszukującym zatrudnienia. Im więcej dokumentów aplikacyjnych wyślemy, tym większe mamy szansę, że otrzymamy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście, trzeba pamiętać o tym, by wysyłać dokumenty aplikacyjne jedynie na te ogłoszenia, które faktycznie nas interesują i w przypadku których spełniamy wszystkie wymagania. Odpowiadanie na każde ogłoszenie w ciemno nie jest dobrym pomysłem, gdyż już podczas pierwszych minut późniejszej rozmowy kwalifikacyjnej może się okazać, że kompletnie nie nadajemy się do tej pracy lub wcale nas ona nie interesuje pod względem zakresu obowiązków czy też wynagrodzenia.

Porównanie faktycznych umiejętności z CV

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej pracodawca pyta o wiele różnych kwestii. Przede wszystkim sprawdza, czy wszystkie informacje zawarte w CV są faktycznie prawdziwe. Możemy więc zostać poproszeni o wykonanie jakichś zadań, które potwierdzą nasze umiejętności czy kwalifikacje. Pracodawca na pewno będzie również pytał o nasze mocne strony. Warto w tej kwestii opowiadać jedynie o tych zaletach, które mają wpływ na decyzję o zatrudnieniu i które przydadzą się w naszej przyszłej pracy. Dla pracodawcy istotne są między innymi takie umiejętności, jak zdolności do pracy pod presją czasu, samodzielność, sumienność, odpowiedzialność, kreatywność. Ważna jest również umiejętność pracy w zespole. W większości firm niewiele jest samodzielnych stanowisk, większość pracowników musi pracować w wieloosobowych zespołach, które muszą być zgodne i nastawione na wspólną realizację celów.

Mów jedynie o swoich prawdziwych zaletach

Jeśli pracodawca pyta nas o nasze mocne strony, również warto odpowiadać jedynie zgodnie z prawdą. Wiele osób na rozmowie o pracę ponosi fantazja, często odpowiadają schematami czy wcześniej ułożonymi stwierdzeniami, które nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. Oszukiwanie pracodawcy nie jest dobrym pomysłem, gdyż prawda prędzej czy później wychodzi na jaw i mogą się z tym wiązać różne nieprzyjemności. Na rozmowie kwalifikacyjnej ważne jest jednak nie tylko to, co mówimy, ale też autoprezentacja, czyli to, jak wyglądamy i jaka jest nasza komunikacja niewerbalna. Warto więc odpowiednio się ubrać, poruszać, siedzieć, zachować spokój, wypowiadać się zwięźle, jasno i zawsze na temat. Dzięki temu z pewnością sprawimy dobre wrażenie, a pracodawca będzie skłonny do zatrudnienia nas lub do zaproszenia do dalszych etapów rekrutacji, o ile takie będą.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>