Napoje gorące w pracy – co na ten temat mówi kodeks pracowniczy?

coffee-320791_640Wykonywanie obowiązków zawodowych w trudnych warunkach jest dosyć uciążliwe. Co prawda pracownicy, którzy na co dzień pracują w trudnych warunkach, są do nich niejako przyzwyczajeni. Jednak mają też prawo domagać się od pracodawcy wielu dodatkowych świadczeń. Powinni mieć dostarczane gorące napoje oraz ciepłe posiłki regeneracyjne.

Świadczenie pracy na rzecz pracodawcy wiąże się nie tylko z obowiązkami, których pracownicy mają zwykle dosyć sporo. Jednak w kodeksie pracy znajduje się wiele zapisów, w myśl których pracodawcy wobec pracowników mają również sporo obowiązków. Nie mogą więc wymagać od pracowników pracy w warunkach niemożliwych, bardzo uciążliwych, poniżej pewnych temperatur oraz powyżej ich. Co więcej, w czasie pracy w trudnych warunkach pracodawca musi zapewniać napoje i posiłki. Dotyczy to nie tylko pracowników, którzy pracują w zimie na zewnątrz, na przykład przy naprawie dróg czy różnych budowach. Zimno jest również w chłodniach i na wielu halach produkcyjnych, w których niskie temperatury są podyktowane koniecznością procesu produkcyjnego.

Codziennie ciepłe napoje

W pracy w warunkach trudnych pracownicy na co dzień mają prawo do pełnowartościowego posiłku regeneracyjnego na koszt pracodawcy oraz do ciepłych napojów. To do pracodawcy należy wybór, czy posiłki będą przygotowywane na terenie zakładu czy dostarczane w ramach cateringu. Jeśli jednak właściciel firmy zaniedba swoje obowiązki, pracownicy mają pełne prawo odmówić wykonywania swoich obowiązków zawodowych. A pracodawca nie ma wtedy prawa wyciągać wobec nich żadnych karnych konsekwencji.

Kawa i herbata do dyspozycji

Z możliwości picia ciepłych napojów w pracy korzystają nie tylko pracownicy wykonujący obowiązki w warunkach trudnych. Także osoby pracujące w biurze mogą sobie w trakcie przerwy zrobić coś ciepłego do picia. Nie da się bowiem pracować kilka czy kilkanaście godzin bez żadnego ciepłego napoju. Kawa i herbata są więc standardem, który dodaje energii, rozgrzewa w chłodniejsze dni, relaksuje i odpręża. Pamiętajmy jednak, że dużo zależy od tego, jakiej jakości na co dzień pijemy. Pracodawca bardzo często także biurowym pracownikom kupuje zapas kawy i herbaty, aby w razie potrzeby mieli je pod ręką. To dobre rozwiązanie, choć w rzeczywistości nie jest obowiązkiem, a dobrą wolą właściciela firmy. Warto jednak w coś takiego inwestować. Zakup kawy i herbaty, choć jednorazowo może wydawać się sporym wydatkiem, jest dosyć niewielkim kosztem, jeśli weźmie się pod uwagę wydatki całej firmy. Dobrze jest kupować takie produkty u dobrych i sprawdzonych producentów, a także w większych ilościach. Najczęściej przy dużych i hurtowych zakupach można liczyć na wiele ciekawych promocji. W poszukiwaniu dobrej kawy i herbaty warto zajrzeć na https://cupandyou.pl. Wybór produktów jest tam na tyle duży, że każdy bez problemu znajdzie kawę i herbatę na miarę indywidualnych potrzeb oraz smakowych upodobań.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>