Najczęściej wybierane lampy do biur

interior and passage in a modern houseOświetlenie w miejscu pracy spełnia wiele funkcji. Z jednej strony to wyposażenie typowo funkcjonalne, podlegające restrykcyjnym przepisom BHP. Z drugiej lampy wpływają również na estetykę przestrzeni i często wpisują się w całościową identyfikację wizualną.

Jakie lampy trafiają do nowoczesnych biur? Czym muszą się wyróżniać źródła światła, by optymalnie spełniać powierzone im zadania? O tym napiszemy poniżej.

Oświetlenie zgodne z BHP – jakie lampy należy stosować?

Gdy mówi się o oświetleniu do biura, przede wszystkim trzeba zacząć od kwestii zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy (BHP), określony w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

W aktach prawnych czytamy, że oświetlenie w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych musi być dopasowane do typu zadań, gwarantować komfort oraz minimalizować przedwczesne uczucie zmęczenia, wywoływane na przykład przez efekt olśnienia, odbłyski światła lub zbyt słabe natężenie oświetlenia.

Wymaga to zastosowania różnych typów opraw, które wspólnie tworzą optymalne warunki do działa i pełen komfort świetlny.

Ergonomia miejsca pracy – najpopularniejsze typy opraw

W biurze, podobnie jak we wnętrzach domowych, wykorzystuje się przede wszystkich dwa typy oświetlenia – ogólne i zadaniowe, niekiedy wspierane przez oprawy dekoracyjne, o których napiszemy poniżej.

To właśnie lampy tego typu gwarantują swobodę i komfort przemieszczania się oraz tworzą dobre warunki do wykonywania wszystkich prac biurowych – od tych mniej precyzyjnych, po takie, które wymagają mocnego oświetlenia. Takie oprawy można znaleźć choćby na stronie Azzardo.com.pl.

Jakie lampy trafiają zatem do biur? Podstawą są lampy główne. Zazwyczaj w tej roli wykorzystuje się plafony i oczka wpustowe, które dają sporo rozproszonego światła i nie zajmują zbyt dużo cennego miejsca. Jako oświetlenie zadaniowe z kolei stosuje się lampy stojące stołowe o regulowanej wysokości oraz kącie padania światła. Dzięki temu można łatwo dopasować warunki oświetleniowe do potrzeb konkretnego zadania.

Estetyka – jakie style wykorzystuje się najczęściej?

Gdy już znajdzie się lampy pod względem funkcjonalnym, o czym można dodatkowo przeczytać na stronie 4budowlani.com.pl, przed dokonaniem ostatecznej decyzji warto również rozważyć walory estetyczne każdej oprawy.

Dlaczego? Miejsce pracy powinno bowiem być nie tylko wygodne i urządzone zgodnie z zasadami ergonomii. Trzeba również zadbać o estetykę całej przestrzeni, co podnosi morale pracowników, a także budzi zaufanie odwiedzających siedzibę firmy gości.

Identyfikacja wizualna a oświetlenie

Lightbulb-iStock_000027573418_Medium-1024x682W wielu przypadkach oprawy oświetleniowe, wykorzystane w biurach, wpisują się nawet w kompleksową identyfikację wizualną przedsiębiorstwa. Stanowią zatem element kojarzący się z firmą, wpływający bezpośrednio na budowanie marki oraz zaufania u konsumentów.

Aby lampa wpisywała się w konkretną aranżację, należy znaleźć produkty wykonane z odpowiednich materiałów, o właściwym kolorze i kształcie, co zbuduje u odbiorców skojarzenie z właśnie tą firmą, a nie żadną inną.

Nowoczesne oświetlenie do biur – ergonomia i estetyka

Wybór lamp do biura wbrew pozorom nie jest aż tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Należy bowiem zadbać o bezpieczeństwo pracowników, wygodę pracy, a także walory estetyczne, które przekładają się na odbiór przestrzeni przez konsumentów.

Warto dobrze się przyłożyć, by zaplanować optymalny system, który sprosta wszystkim oczekiwaniom. Taki wysiłek jednak naprawdę się opłaci.

Uwaga! Wszystkie artykuły dotyczące produktów medycznych, chemicznych oraz wszelkiego typu suplementów mają charakter wyłącznie informacyjny. Informacje te przeznaczone są do badań naukowych – nie należy traktować ich jako porady, czy zachęty do kupna lub/i stosowania. Nasza serwis informacyjny nie ponosi odpowiedzialności za skutki jakie może przynieść stosowanie substancji opisywanych w artykułach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>