Rolą polisy na życie jest zabezpieczenie bytu naszych bliskich, ale także zapewnienie środków na leczenie w razie poważnego zachorowania lub wypadku. Aby polisa mogła spełnić obie funkcje, musimy ustalić sumę ubezpieczenia. To kwota, która w razie śmierci ubezpieczonego będzie wypłacona beneficjentom, dlatego warto przemyśleć, ile faktycznie powinna wynosić.
Suma ubezpieczenia w praktyce
Obecne oferty towarzystw ubezpieczeniowych pozwalają na wyznaczenie sumy od 10 tysięcy do nawet miliona złotych. Decyzja w gruncie rzeczy należy do ubezpieczonego, ale w jaki sposób wyliczyć kwotę, aby faktycznie pomogła najbliższym? Istnieją dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na pomnożenie 36 razy średniego miesięcznego dochodu osoby, która ma być ubezpieczona. Zakładamy przy tym, iż jest ona w związku i ma dzieci, w związku z czym jej dochód jest ważnym wkładem w gospodarstwo domowe. Innym rozwiązaniem jest wyznaczenie sumy ubezpieczenia jako sześciokrotności rocznych wydatków na utrzymanie (opłaty, paliwo, czynsz, jedzenie, ubezpieczenia i inne). Utrata bliskiej osoby to wszak nie tylko strata personalna, ale niestety również finansowo, szczególnie jeśli ubezpieczony był jedynym lub głównym żywicielem rodziny. Z tego powodu suma powinna zagwarantować utrzymanie innych członków rodziny na dłuższy czas.
Inną kwestią jest ubezpieczenie na życie, które jest powiązane z kredytem hipotecznym. Banki mogą udzielać takich kredytów pod warunkiem, iż ich klient wykupi polisę na życie. Wówczas suma ubezpieczenia będzie równa kwocie, jaką kredytobiorca ma spłacić. Oczywiście beneficjentem takiej umowy będzie bank, który w ten sposób zabezpiecza kredyt hipoteczny.
Zalety i wady wysokiej sumy ubezpieczenia
Wysoka suma ubezpieczenia oznacza, że beneficjenci (możemy wskazać ich dowolną liczbę) otrzymają zadośćuczynienie pozwalające na zaspokojenie wszystkich potrzeb. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż jest to rozwiązanie drogie, tzn. ubezpieczony będzie musiał rocznie zapłacić nawet kilka tysięcy złotych za taką polisę.
Ponadto musimy pamiętać, iż wysoka suma ubezpieczenia może wiązać się z dodatkowymi badaniami lekarskimi. Towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą podejmować takiego ryzyka bez sprawdzenia, czy potencjalny klient jest faktycznie zdrowy. Warto jeszcze wiedzieć, iż w przypadku osób starszych wysoka suma ubezpieczenia jest niedostępna. Z tego powodu warto uważać na bardzo korzystne oferty, tj. łączące wysoką sumę ubezpieczenia z niską składką ubezpieczeniową. Mogą one mieć bardzo wąski zakres, co w praktyce sprawia, że beneficjenci mogą nie otrzymać spodziewanego zadośćuczynienia.
Gdzie wykupić polisę?
Na rynku funkcjonuje kilkadziesiąt firm, które oferują polisę na życie. Jak w związku z tym wybrać najlepszą ofertę? Ciekawym rozwiązaniem jest wizyta w multiagencji. Jeśli jesteś z Bemowa i szukasz dobrego ubezpieczenia w Warszawie, to koniecznie odwiedź Eurofinance https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-na-zycie-warszawa-bemowo/?utm_campaign=seo. Nasi specjaliści pomogą Ci w podjęciu najrozsądniejszej decyzji w oparciu o Twoje potrzeby i sumę ubezpieczenia, jaką uznasz za właściwą.