Choć osoby niezaznajomione z tematem może to zdziwić, obsługa nieruchomości biurowych jest przedsięwzięciem o wiele bardziej skomplikowanym oraz wielopłaszczyznowym niż mogłoby się wydawać.
Obejmuje ona ogrom aspektów, którymi regularnie musi zajmować się sam właściciel…bądź też oddelegowany do tego celu zespół profesjonalistów mogących pochwalić się w tej dziedzinie wieloletnim doświadczeniem. Co wchodzi w zakres omawianych dziś obowiązków?
Na czym polega obsługa nieruchomości biurowych?
Obsługa nieruchomości biurowych to w znacznej mierze zarządzanie kwestiami administracyjnymi, a więc dokładanie wszelkich starań mających na celu, by dokumentacja bezpośrednio powiązana z budynkiem spełniała przepisy obowiązującego prawa, była kompletna oraz nie zawierała jakichkolwiek błędów.
To też troska o to, aby umowy z przedsiębiorcami wynajmującymi poszczególne przestrzenie biurowe były nawiązywane, rozwiązywane oraz realizowane w sposób prawidłowy i legalny. To jednakże oczywiście nie wszystko. Ważnym jest również, aby zapewnić, że budynek spełnia – nawet w przypadku wieloletniej eksploatacji – normy techniczne i budowlane.
Oznacza to między innymi konieczność regularnej wymiany wyposażenia, zużytych modułów odpowiedzialnych za dostarczanie do poszczególnych biur niezbędnych mediów, a jeżeli jest to konieczne – także przeprowadzanie konserwacji oraz prac modernizacyjnych.
Koniecznym jest wydzielenie na ten cel odpowiednio dużego, regularnie uzupełnianego budżetu, bowiem uszkodzenia, częstokroć zagrażające zarówno pracownikom jak i interesantom czy partnerom biznesowym odwiedzającym dany obiekt, pojawić się mogą niemalże z godziny na godzinę, wymagając odpowiednio szybkiej reakcji zorientowanej na ich usunięcie. Wyciek gazu, awaria sieci elektrycznej, czy też problemy z modułami bezpieczeństwa nie mogą być odkładane na później, a profesjonalna obsługa nieruchomości biurowych powinna stawiać priorytet na przywrócenie biurowca do stanu jego pełnej używalności i funkcjonalności.
Warto także, aby sam właściciel lub oddelegowani przez niego eksperci dbali, by w ramach budowli przeprowadzane były regularne prace modernizacyjne bazujące na wyposażaniu biurowca w nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalające na poczynienie oszczędności na kosztach eksploatacyjnych oraz na wymianie przestarzałych systemów, które to powodować mogą nadmierne wydatki w ujęciu tak krótko- jak i długoterminowym oraz prowadzić mogą do marnotrawienia zasobów.
Pamiętajmy też, że biurowiec to nie tylko sam obiekt, ale także tereny go otaczające. Kompleksowa obsługa nieruchomości biurowych obejmować powinna więc również dbanie o czystość wokół budynku, pielęgnację terenów zielonych, zapewnienie osobom korzystającym zeń odpowiedniej ilości miejsc parkingowych (tak zewnętrznych jak i wewnętrznych) oraz zabezpieczenie budowli przed dostępem ze strony osób do tego nieupoważnionych.
Choć działań powiązanych bezpośrednio z obsługą jest dość dużo, a one same w niektórych przypadkach okazać się mogą relatywnie kosztowne, to właśnie one zapewnią, że z danego biurowca można będzie bezpiecznie i efektywnie korzystać przez wiele kolejnych lat!
Praca w Norwegii – czy przy niskim kursie korony nadal się opłaca?
Ekologia a filtracja wody: Jak filtry i dystrybutory mogą wspierać ochronę środowiska