Kiedyś absolwenci szkół zawodowych i branżowych nie mogli liczyć na zbyt wysoką pensję – dzisiaj często zarabiają dużo więcej, niż ich koledzy i koleżanki po liceach. A wszystko za sprawą ogromnego popytu na specjalistów. Pracodawcy poszukują wykwalifikowanych pracowników, przez co zawody takie jak murarz, tynkarz czy hydraulik stają się coraz bardziej opłacalne. Co warto o nich wiedzieć?
Praca jako murarz – gdzie nauczyć się fachu?
Murarz to pracownik budowy zajmujący się murowaniem różnych elementów konstrukcji, od fundamentów, przez ściany nośne i działowe, aż po zwykłe mury. To ciężka praca, która wymaga nie tylko wysiłku fizycznego, ale też wiedzy i doświadczenia.
Najprostszym sposobem na nauczenie się zawodu murarza jest pójście do szkoły branżowej I stopnia, która wyjaśni podstawy fachu. Warto jednak pamiętać, że w budowlance pracodawcy cenią przede wszystkim praktyczne umiejętności. Czasami to właśnie od nich zależy wysokość wypłaty, bo murarze często rozliczają się na akord, choć w tym zawodzie wiele osób pracuje też za stawkę godzinową lub dniówki.
Ofert pracy jest bardzo wiele, bo to wyjątkowo poszukiwany zawód: https://www.gowork.pl/praca/murarz;st. W większości z nich pracodawcy wymagają doświadczenia oraz sumienności. Zarobki są różne, ale utalentowani murarze zarabiają od sześciu do dziesięciu tysięcy złotych za miesiąc.
Tynkarz – jak zostać i ile można zarobić?
Drugim bardzo poszukiwanym zawodem jest tynkarz. Pracuje on na budowie, ale zajmuje się wykonywaniem obrzutki, narzuty, gładzi, faktury oraz innych prac tynkarskich, do których należy też przygotowanie podłoża. Z reguły nakłada on coraz kolejne warstwy tynku, wykorzystując do tego różne materiały.
Podobnie jak w przypadku murarza, najprostszym sposobem na zostanie tynkarzem jest ukończenie szkoły branżowej lub zdobycie doświadczenia na budowie. W tym zawodzie liczą się głównie praktyczne umiejętności, co można zauważyć przeglądając oferty pracy jako tynkarz: https://www.gowork.pl/praca/tynkarz;st.
Warto pamiętać, że to dość wymagający zawód – praca często odbywa się na rusztowaniach, a kluczowe są głównie zdolności manualne. Jeśli chodzi o zarobki, dobrzy tynkarze mogą liczyć na od pięciu do aż jedenastu tysięcy złotych miesięcznie.
Co warto wiedzieć o pracy jako hydraulik?
Ostatni z opisywanych zawodów, czyli hydraulik, wymaga ukończenia szkoły zawodowej lub uzyskania odpowiednich uprawnień. To dużo wysiłku, ale nauka powinna się opłacić, bo zarobki w tym zawodzie są wysokie – za godzinę pracy można otrzymać nawet kilkaset złotych!
Do obowiązków hydraulika należy projektowanie i naprawa systemów, w których następuje przepływ wody. Z reguły jest to kanalizacja lub doprowadzanie wody do kranów w przypadku domów jednorodzinnych i bloków mieszkalnych, ale mogą to też być inne, bardziej skomplikowane systemy wodne.
Na polskim rynku wciąż jest ogromny niedobór hydraulików, przez co wiele firm oferuje atrakcyjne stawki potencjalnym pracownikom. W cenie są szczególnie doświadczeni hydraulicy, którzy powinni bez problemu znaleźć zatrudnienie na wyjątkowo atrakcyjnych warunkach.