Lustro to taki przedmiot, który może być jak najbardziej niebezpieczny dla człowieka. Jeśli dany człowiek bardzo się zestresuje, a wręcz wścieknie na jakąś osobę, lub sytuację w pracy (często jest to współpracownik), wtedy może wyjść agresywnym krokiem do toalety, zbliżyć się do umywalki, opłukać twarz i… spojrzeć w lustro. Kiedy zobaczy swoją wykrzywioną wściekłością twarz, następnym jego ruchem może być uderzenie pięścią w szklaną, błyszczącą taflę. Co stanie się potem? Scenariusz może być różny.
Lustro może się rozbić, jednocześnie dotkliwie raniąc pięść agresora, może również jakiś odłamek odprysnąć, wpadając do jego oka. A może nie stać się nic groźnego, ponieważ całe lustro jest zrobione np. ze specjalnego, przeźroczystego plastyku, którego nie można rozbić. W toaletach pracowniczych raczej nie ma kuloodpornych luster, więc ten motyw pominiemy.
Co na to przepisy BHP?
Przepisy BHP wyraźnie mówią o montowaniu urządzeń w pomieszczeniach biurowych wszędzie tam, gdzie nie będą one stanowić niebezpieczeństwa dla potencjalnych użytkowników. Chodzi nie tylko o pracowników. Do biur przychodzą przede wszystkim petenci i to właśnie oni mogą zostać narażeni na poważny stres z powodu np. nie załatwionej sprawy. Nie znaczy to wszakże, że ci sfrustrowani petenci będą od razu wyżywać się na toaletowych lustrach, ale w pomieszczeniach ogólnodostępnych należy przewidzieć każda sytuację. W prywatnym domu możemy mieć nawet całe ściany z luster i nikomu to nie będzie przeszkadzać, jednak pomieszczenia pracownicze – czyli ogólnodostępne – mają swoje wymogi i obowiązują je odpowiednie przepisy BHP. A przepisy te mówią o konieczności zabezpieczenia potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów, z którymi stykają się pracujący w danym zakładzie ludzie.
Czy lustro może być przedmiotem niebezpiecznym?
Każdy przedmiot może być niebezpieczny, jeśli tylko zostanie wykorzystany przeciwko bezpieczeństwu ludzi, lub zwierząt. Lustro będzie bardziej niebezpiecznym przedmiotem, niż np. doniczka z kwiatkiem. Gdyby ktoś bardzo się postarał, mógłby nawet kartkę papieru wykorzystać do niszczenia (np. podpalając ją i całe biuro). Wszystko zależy od ludzkiej wyobraźni, oraz chęci niszczenia. Można zakazać wieszania luster w toaletach pracowniczych, ale to i tak nic nie da i nie powstrzyma tych, którzy chcieliby zrobić coś złego. Same lustra w pracowniczych toaletach nie mogą być zbyt duże. Mówią o tym przepisy BHP.
Lustro powinno być dostosowane do wielkości pomieszczenia i nie powinno przekraczać 1 cm kwadratowego, na jeden metr sześcienny danego pomieszczenia. I jest to całkowicie wystarczające, jeśli chodzi o pomieszczenia pracownicze. Lustra do łazienki także powinny być montowane w bezpiecznych ramach i w miejscach, gdzie nie jest łatwo je trącić i rozbić, powodując tym samym wypadek w pracy. Także ilość luster wieszanych w pracowniczych toaletach jest określona przepisami. Na jedno pomieszczenie wiesza się jedno lustro, często nad umywalką, a nie np. w kabinie toaletowej.